FilistinHaberlerOrtadoğu

​Hamas: Şehit Naaşlarıyla İlgili Yasa İntifadanın Bastırılmasını Hedefliyor

İslami Direniş Hareketi (Hamas), işgal rejimi parlamentosu Knesset’in şehit naaşlarının teslimini zorlaştıran yasa tasarısını ilk oylamada kabul etmesinin Kudüs İntifadası’nı bastırma çabası olduğunu söyledi.

Hamas Hareketi sözcülerinden Hazım Kasım, dün akşam (24 Ocak Çarşamba) konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “İşgalciler bu tür uygulamalarıyla halkımızın iradesini kırabileceğini zannediyor” dedi.

Filistin halkının devriminin hedeflerini gerçekleştirene ve özgürlüğe kavuşana kadar devam edeceğini belirten Kasım, işgal rejiminin bu tür uygulamaların ırkçı yüzünü ve uluslararası hukuku hiçe saydığını gösterdiğini söyledi.

İşgalcilerin cinayetlerine rağmen Filistin halkının intifadasının devam edeceğini belirten Kasım, Filistin insanı, toprağı ve kutsal mekanları işgalden kurtulana kadar her türlü yolla mücadelesini sürdürmeye kararlı olduğunu ifade etti.

İşgal parlamentosu Knesset, şehit naaşlarının teslimini zorlaştıran yasa tasarısını yasama komitesinin kabulünden birkaç gün sonra ilk görüşmesinde onayladı.

Yasa tasarısının işgal polisine şehit naaşlarını “defin şartları oluşana kadar” elinde tutma yetkisi verdiği belirtildi. 

Başa dön tuşu
Bugün 14 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.