FilistinHaberlerOrtadoğu

​İşgal Güçleri Filistinlilere Ait Odun Kömürü Üretim Tesisini Yıktı ​

İşgal güçleri dün (1 Mayıs Salı) Batı Yaka’nın kuzeyindeki Cenin kentinin güneyinde yer alan Yabed beldesinde Filistinlilere ait bir odun kömürü üretim tesisini yıktı.

Filistin tv muhabirinin yerel kaynaklardan edindiği bilgiye göre, işgal ordusu devriyeleri bir buldozerle birlikte Yabed beldesi yakınlarındaki bir tarım arazisine baskın düzenledi.

İşgal güçlerinin arazide bulunan odun kömürü üretim tesisini yıktığı ve tesis sahibine daha çok zarar vermek için mangal kömürü yapımında kullanılacak odunları tahrip ettiği bildirildi.

İşgal güçlerinin odun kömürü üreten tesisini yıktıktan sonra bölgeden uzaklaştığı ifade edildi.

Son iki yıl içinde Yabed beldesinde işgal güçlerinin odun kömürü üreten 200 tesisi yıktığı ve yüzlerce Filistinlinin bu nedenle işsiz kaldığı, odun kömürü üretimiyle meşhur olan Yabed beldesinin ekonomisinin büyük darbe aldığı kaydedildi.

Geleneksel yöntemlerle odun kömürü üretiminin Yabed beldesinde yüzlerce yıldır nesilden nesile miras olarak aktarılan bir meslek olduğu, Filistinlilerin üretilen odunları yemek pişirme ve ısınma ihtiyaçlarında kullandıkları belirtildi.

Başa dön tuşu
Bugün 17 Mayıs 2022 (20) içerik yüklenmiştir.