FilistinHaberlerOrtadoğu

​İşgal Güçleri İskaka Köyü Çiftçilerinin Arazilerine Ulaşmalarına İzin Vermedi ​

Batı Yaka’nın Selfit vilayetine bağlı İskaka köyü sakini çiftçiler, işgal güçlerinin Dün (4 Temmuz Çarşamba) ırkçı ayrım duvarının arkasında kalan arazilerine gitmelerine izin vermediğini söyledi.

Çiftçilerden Ahmed Abdullah, tarım arazilerine gitmek üzere işgal güçleriyle önceden koordinasyon sağlandığını, fakat bu sabah geç saatlere kadar kapının açılmadığını bildirdi.

Erkeklerin ve kadınların yakıcı güneş altında saatlerce boş yere beklediklerini belirten Abdullah, kapının normalde sabah saat 06:00’da açılması gerektiğini fakat işgal güçlerinin kapının açılış ve kapanış saatleriyle oynadığını ifade etti.

Yahudi yerleşimi uzmanı Filistinli araştırmacı Halid Meali de işgal güçlerinin Filistinli çiftçilere baskı yapmak için kapıları kullandığına dikkat çekti.

Meali, Filistinli çiftçilerin kapıların açılış ve kapanış saatleriyle keyfi olarak oynanmasını birçok kez şikayet ettiğini fakat söz konusu şikayetlerden herhangi bir sonuç alınamadığını açıkladı.

İşgal güçlerinin ırkçı ayrım duvarındaki kapıları yılın belli günlerinde açtığını söyleyen Meali, işgal askerlerinin yaptığının uluslararası hukuka aykırı olduğunu bildirdi.

Meali, işgal yönetiminin bu politikayla bölgedeki çiftçileri topraklarından uzaklaştırmayı ve arazilerini Ariel Yahudi Yerleşkesine katmayı planladığını belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 06 Aralık 2023 (1) içerik yüklenmiştir.