FilistinHaberlerOrtadoğu

​İşgal Rejimi 300 Esir Çocuğu Eğitim Haklarından Mahrum Bırakıyor ​

Filistin’de yeni eğitim ve öğretim yılı başlarken işgal rejimi, üçü kız Filistinli 300 esir çocuğu eğitim hakkından mahrum etmeye devam ediyor.

Filistin Esirleri Araştırma Merkezi, işgal rejiminin Filistinli çocukları uluslararası hukuk ve anlaşmalar tarafından garanti altına alınan eğitim hakkından mahrum bıraktığını söyledi.

Merkez, dün (29 Ağustos Çarşamba) konuyla ilgili yayınladığı bildiride, insan hakları örgütlerine çağrıda bulunarak, işgal zindanlarında esir tutulan Filistinli çocukların durumlarını yakından takip etmelerini istedi.

Bildiride, Filistinli esir çocukların serbest bırakılmaları ve dünyadaki diğer çocuklar gibi okula gidip eğitim alabilmeleri için işgal rejimine baskı yapılması talep edildi.

İşgal güçlerinin Filistinli esir çocuklara yönelik psikolojik ve fiili işkence, tehdit, hakaret ve bazen köpekle korkutma gibi onlarca ihlale imza attıkları kaydedilen bildiride, esir çocukların işgal zindanlarında maruz kaldıkları muamelenin uluslararası hukuka ve anlaşmalara aykırı olduğu dile getirildi.

Filistin’de dün (29 Ağustos Çarşamba) eğitim ve öğretim yılının başlamasıyla bir milyon 300 bin öğrenci okulları doldurdu.

Başa dön tuşu
Bugün 15 Nisan 2024 (22) içerik yüklenmiştir.