FilistinGenelHaberlerOrtadoğu

​İşgal Zindanlarında Esir Tutulan Filistinli Gazeteci Sayısı 32’ye Yükseldi ​

Filistin tv, işgal güçlerinin bu sabah dört gazeteciyi gözaltına almasının gerçeklerin bekçilerine ve medya kurumlarına yönelik saldırıların devamı niteliğinde olduğunu ifade etti.

Bakanlık, gazetecilerin gözaltına alınmasının İsrail’in basın özgürlüğünü garanti altına alan uluslararası kararları da hiçe saydığının kanıtı olduğunu söyledi.

Filistin tv, bugün (30 Temmuz Pazartesi) konuyla ilgili bir bildiri yayınladı. Filistin Enformasyon Merkezi’ne de ulaşan bildiride, işgal güçlerinin Kudüs Televizyonu Müdürü Alâ Er-Rimavi’yi, kanalın muhabirleri Muhammed Ulvan’ı ve kameramanı Hüsni İncas’ı, gazeteci Kuteybe Hamdan’ı gözaltına aldığı ifade edildi.

Gazetecilere ait iki araca ve cihazlara el konulduğu belirtilen bildiride, işgal güçlerinin gazetecilere yönelik korkutma ve susturma politikası izlediği dile getirildi.

Filistin tv, işgal zindanlarında esir tutulan Filistinli gazeteci sayısının 32’ye yükseldiğini ve esir gazetecilerden 5’inin kadın gazeteci ve yazarlar olduğunu açıkladı.

Bakanlık, uluslararası insan hakları ve medya örgütlerine seslenerek, işgal zindanlarında esir tutulan Filistinli gazetecilerin serbest bırakılması için acilen harekete geçilmesini talep etti.

Başa dön tuşu
Bugün 29 Ocak 2023 (18) içerik yüklenmiştir.