FilistinHaberlerOrtadoğu

​Mülteci Haklarını Savunma Heyeti UNRWA’nın İşten Çıkarma Kararını Kınadı ​

Mülteci Haklarını Savunma Heyeti, Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım ve Çalışma Örgütü (UNRWA)’nın onlarca çalışanının işten çıkarmasının ve birçoğunu da yarı zamanlı göreve sevk etmesinin endişe verici olduğunu belirtti.

UNRWA, bugün (25 Temmuz Çarşamba) Gazze’deki acil durumlar programında görevli çalışanlarından 125’ini işten çıkardı.

Aynı programda çalışan 570 görevlinin çalışma sürelerini yarıya düşüren UNRWA, 270 görevliyi ise diğer programlara sevk etti.

Mülteci Haklarını Savunma Heyeti, konuyla ilgili yayınladığı ve Filistin Enformasyon Merkezi’ne ulaşan bildiride, UNRWA’nın çalışanlarına yönelik kararının tehlikeli bir gelişme olduğunu söyledi.

Bildiride, örgütün faaliyet gösterdiği beş bölgede ve Filistinlilerin yaşadığı her yerde karara tepki gösterilmesi çağrısı yapıldı.

Mülteci Haklarını Savunma Heyeti, Arap Birliği’ne ve İslam İşbirliği Teşkilatı’na, topraklarında Filistinli mültecileri barındıran ülkelere ve insan hakları örgütlerine çağrıda bulunarak, kararından geri adım atması için UNRWA’ya baskı yapmalarını istedi.

Bildiride ayrıca, UNRWA’nın son kararının Trump ve Netanyahu’nun “Yüzyılın Anlaşması” adı verilen siyasi projesiyle uyumlu olduğuna dikkat çekildi.

Başa dön tuşu
Bugün 04 Şubat 2023 (14) içerik yüklenmiştir.