İslami Davet

Baradey raporu hakkaniyetimizi kanıtladı

29 Mayıs 2008 15:56

İran İslam Cumhuriyeti Birleşmiş Milletler Temsilcisi bir bildiri yayınlayarak, Uluslararası Atom Enerjisi Genel Sekreteri’nin son raporunda İran’ın nükleer programının barışçıl olduğuna dair kantların olduğunu bildirdi.

BM’deki İran Temsilciliği Basın Bölümü’nün bilgisine dayanarak Mehr haber ajansının verdiği bu habere göre, söz konusu Temsilcilik, UAEK’nın son raporunu değerlendirmeye alarak, İran İslam Cumhuriyeti nükleer programları hakkında yayınlanan en son raporun, geçmişte ve gelecekte de olduğu gibi, faaliyetlerin barışçıl olduğunun ve İran, NPT anlaşmasının şeffaf ve sorumluluk taşıyan bir üyesi olarak hala UAEK ile işbirliği yapmakta olduğunu yazmıtır.

Bildirinn devamında; İran ve UAEK arasındaki işbirliğinin taşınan yükümlülüklerden daha ötesinde olduğunu ve Mart 2007’den beri 14 defa denetleyiciler bildirmeden denetleme yaptıklarını ve bunun yanısıra, Natanz’da yarleştirilen santrifüjlerin ve yakıt zenginleştrme fabrikasının UAEK’nın denetimi altında olduğunu, Uranyumdan elde edilen UF6 gazın İsfahan’da UAEK’nın nezaretinde ve doğru olup olmadığına dair denetlemekte olduğunu hatırlatmıtır.

Bildirinin başka kısmında, İran İslam Cumhuriyeti’nin daha önce kalan altı konuyu ortadan kaldırdığını ve UAEK ile yapılan anlaşma doğrultusunda ve UAEK’nın iç tüzüğüne göre tüm faaliyetlerinin yanısıra, zenginleştirme bile UAEK’nın denetiminde yapıldığını o yüzden tüm şüphelerin ortadan kaldırıldığını vurgu yapılmıştır.

İddia Araştırmaları Konusu UAEK ve İran İslam Cumhuriyeti arasında kalmış bir konu sayılmamakt olduğunu dikkat çeken söz konusu bildiri, bunun yanlız İran ve UAEK arasında var olan olumlu işbirliğinin kirletilmesi yönünde yönelten bir takım temeli olmayan iftiralardan oluşturduğunu beyan etmektedir..

Bildirinin devamında; İran, UAEK ile yapılan iş programı doğrultusunda ortada kalmış bir şüphe olmadığını ve tüm konuların çözümü ve yöntemin uygulanmasından sonra, İran’daki tesislerinin çalışmalarının olağan duruma gemesi gerektiğini ve son rapordan sonra İran’ın barışçıl çalışmaları yanlız UAEK’nın çerçevesinde yoluna devam etmek zorunda olduğunu belirtilmiştir.

Mehr haber ajansının raporuna göre, Muhammed El-Baradey, daha önceki raporarında onikinci kez İran’ın nükleer programlarının barışçıl olduğuna dair vurgu yapılmıştır ve bu doğrultuda İran ve UAEK arasındaki işbirliğinin son üç sefer müzakereden sonra yapıcı olarak geçmiştir.

Baradey raporu hakkaniyetimizi kanıtladı Konusuna Ait Etiketler

Yukarı Çık