İslami Davet

Venezüela Rusya’dan savaş uçağı aldı

30 Mayıs 2008 18:29

Chavez liderliğindeki petrol zengini Venezuela Rusya’dan aldığı silah ve uçaklarla ordusunu güçlendiriyor.
Venezuela’nın iki yeni Rus Su-30 uçağını daha göreve soktuğu bildirildi. Yeni iki uçakla birlikte Venezuela hava kuvvetlerindeki Su-30 savaş uçağı sayısı 22’ye çıktı.

RIA Novosti haber ajansının bildirdiğine göre Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez, Birleşik Sosyalist Parti toplantısında, “Cuma gününden itibaren 22 Rus Su-30 savaş uçağı görevde olacak. Uçaklar ülkemizin bağımsızlık ve egemenliğini koruma rolünü tamamlayacaklar.” dedi.

Petrol zengini Venezuela, silah ve donanım konusunda Rusya’nın başlıca müşterilerinden biri. 2005-2006’da Venezuela Rusya’ya 3.4 milyar dolarlık silah siparişi verdi. Sipariş verilen silahlar arasında 24 adet Su-30MK2V savaş uçakları, Tor-M1 hava savunma füze sistemleri, Mi-17B çok rollü helikopterler, Mi-35 Hind E saldırı helikopterleri ve Mi-26 Halo ağır ulaştırma helikopterleri.

Chavez, Venezuela silahlı kuvvetlerinin modernleştirilmesinin bir aşaması olarak yakın bir gelecekte havadan havaya bir Rus güdümlü füzesinin test edileceğini söyledi.

Venezuela lideri, “115 kilometre menzilli Rus güdümlü füzeyi test etmeye hazırlanıyoruz.” dedi. Chavez, ilk füze denemesini kendisinin gerçekleştirebileceğini söyledi. Füze bir televizyon izleme sistemi üzerinden bir pilot tarafından idare ediliyor.

Yukarı Çık