İslami Davet

Mazlum halkları her daim destekleyeceğiz

İslam İnkılabı Rehberi Ayetullah Seyyid Ali Hamenei bugün İslam peygamberi Hz. Muhammed Mustafa (S)’in bi’set yıldönümü münasebetiyle kendisini ziyarete gelen ülkenin üst düzey yöneticileri, çeşitli halk kesimleri ve İslam ülkelerinin Tahran’daki büyükelçilerine hitaben yaptığı konuşmada, Resul-ü Ekrem’in bi’setinden devşirilebilecek en büyük dersin tüm şartlar altında kararlı bir duruş sergilemek olduğunu vurgulayarak, İran halkının bu kader belirleyici derse dayanmak suretiyle diyalog ya da mukabele gibi alanlardaki katılımıyla aydınlık yolunu sürdüreceğini söyledi.

Ayetullah Hamenei, İran halkı ve İslam Ümmeti ile hak ve özgürlük yanlısı tüm insanları büyük Bi’set bayramı münasebetiyle tebrik ederek İslam Ümmeti’nin ‘beşer tarihinin görkemli hatırası’ olan Bi’set hadisesinden dersler çıkartmasının zaruri olduğunu hatırlattı ve yüce İslam peygamberinin, cahiliyenin taş gibi kaskatı, kısır ve ilim, adalet ve ahlaktan yoksun atmosferini, tevhid, ilim, adalet, akıl ve ahlaka dayalı örnek bir devlet ve topluma dönüştürdüğünü ifade etti.

İslam İnkılabı Rehberi bu tarihi ve ilginç değişimin temel faktörünün kararlı bir duruş, derin marifet ve Resul-ü Ekrem’in İslam yolu ve hedefine bağlılığı olduğunu belirterek, ‘peygamberimizin dik duruşu, korkusuzluğu, tamahkar davranmaması ve düşmanın tavizlerine gönül vermemesi bir avuç müslümanın kalplerindeki direniş, huzur ve güven duygusunun daha da güçlenmesine yol açmış ve bu az sayıdaki insan Şe’b-i Ebi Talib’deki çetin muhasara altında bile direnç göstererek, düşmanlarına galip gelmiş ve örnek bir toplum kurmuşlardır’ dedi.

Ayetullah Hamenei haklı bir tavır koymanın ilerleme için gerekli ama yeterli bir şart olmadığını vurgulayarak, ilahi sünnete göre hakkın zafere erebilmesi için, savunucularının tüm şartlar altında dirençli olmaları gerektiğini belirtti.

İslam İnkılabı Rehberi emperyalizmin İran halkı ve İslam nizamının direncini zayıflatabilmek için sürdürdükleri çabalara işaretle ‘İran halkı, dünyadaki zorba güçlerin arzularının aksine, mazlum Filistin halkını desteklemeyi sürdürecek ve özgürlük ve insan hakları iddiasındaki güçlerin siyonistlerin her gün başvurdukları zulüm ve cinayetler karşısındaki suskunluklarını kınayacaktır’ şeklinde konuştu.

Ayetullah Hamenei bu bağlamda Amerikan başkanının katil ve terörist siyonistleri desteklerken aynı zamanda özgürlük yanlısı iddialarda bulunmasının utanç verici bir çelişki olduğunu söyleyerek, ‘İran halkı uyanıktır ve bu hakikatleri tamamen farketmektedir’ dedi.

İslam İnkılabı Rehberi emperyalistlerin aşırılık yanlısı ve zorba doğasına işaretle şöyle konuştu: ‘Emperyalistler karşısında bir adım geri atmak, onların bir adım ilerlemesine yol açacaktır. Geri çekilme ve tutarlı söz ve tavırlardan geri dönüşün, emperyalistlerin politikalarında değişikliğe yol açacağını sanmak, büyük bir yanılgıdan ibarettir.’

Ayetullah Hamenei kelime-i tevhid ve söz birliğinin, İran milletinin direnişindeki temel mesaj olduğunun altını çizerek ‘İran milleti yalnızca Allah’a kulluk eder; Amerika, emperyalistler ve çağdaş Ebu Cehil’lere değil!..’ dedi.

İslam İnkılabı Rehberi, atom bombası yapanlar ve beşeriyetin güvenlik ve huzurunu tehdit edenlerin günümüz Ebu Cehil’leri olduklarını söyleyerek şöyle konuştu: ‘Kof Lat putları gibi yalnızca pazularının gücüne güvenen ve bağırıp çağıran çağdaş Ebu Cehil’ler, İran halkının elektrik üretimi için nükleer enerji peşinde olduğunu pekala bilmektedirler. Ancak onlar, ‘bu iş size güç kazandıracağı için koymayacağız !’ diyorlar. Elbette İran halkı 30 yıllık direnişi sırasında edindiği engin tecrübelere dayanarak bu sözlere itina etmemekte ve kendi yolunu sürdürmektedir.’

Yukarı Çık