İslami Davet

İran’da 4. dönem uzmanlar meclisinin 12. resmi oturumu tamamlandı

6 Eylül 2012 16:27

Uzmanlar Meclisinin 4. dönem 12. resmi toplantısı bir kapanış bildirisiyle sona erdi. Rehberlik Uzmanlar Meclisi, Tahran Bağlantısızlar Hareketi zirve toplantısının İran İslam Cumhuriyetinin iktidarını gözler önüne serdiğini belirtti.

Hubregan meclisi dün 2 günlük 12. toplantısının sonunda yayınladığı bildiride Tahran NEM grubu zirve oturumunun başarısına işaretle İran’ın başkanlık döneminde faal bir sekreterliğin kurulması ile yapısının güçlendirilmesi çerçevesinde Bağlantısızlar Hareketinin tüm kapasitelerinin etkili bir şekilde kullanılmasına vurgu yapıldı.

Hubregan meclisi bildirisinde Tahran NEM grubu zirve toplantısının açılış töreninde Dünya Müslümanlarının ve Mustazaflarının Rehberi İmam Ali Hamaney’in özellikle dünya ve BMT yapısının değiştirilmesine dayalı aydınlatıcı beyanatının pratiğe dönüşerek gerçekleşmesini ve ilgili yetkililer tarafından ciddi bir şekilde dikkate alınması gerektiğini belirtti.

Fakihler meclisi bildirisinde uluslar arası insan hakları kurumlarının Myanmar ve Bahreyn’in kanlı olayları karşısındaki sessizliğinden esef duyulduğu belirtilirken, dünyanın tüm özgürlükçüleri ve insan haklarını savunduğunu iddia eden kurumlardan, Bahreyn rejimine insan hakları ihlallerinden dolayı baskı uygulamalarını istedi.

Fakihler hubregan meclisi ayrıca dünya Müslümanları ve özgürlükçülerine hitaben Kudüs işgalcisi rejime karşı direnişte en ön safta yer alan Suriye halkı ve hükümetine karşı sulta düzenin entrikalarına karşı tepki göstererek, oraya teröristlere silah ve mali yardımların gönderilmesine engel olmalarını istedi.

Yukarı Çık