İslami Davet

İran’ın ulusal güvenliğinin korunması ve iddia edilen belgelerin ibrazı İran’ın UAEK ile anlaşması için şartlarıdır

11 Eylül 2012 20:27

İran İslam Cumhuriyeti’nin UAEK nezdindeki büyükelçisi Ali Asger Sultaniye, İran ulusal güvenliğine bağlı değerlendirmeler ve iddia edilen belgelerin teslimi gibi iki şart üzerinden UAEK ile anlaşabileceğini söyledi.

Sultaniye, UAEK yönetim kurulu toplantısının ilk günü ile eş zamanlı olarak, İran’ın ulusal güvenliğine bağlı değerlendirmeler ve iddia edilen belgelerin isten mesi konularına UAEK tarafından gerekli yanıt olmazsa, düşünülen çerçevede uzlaşmanın da olmayacağını söyledi.

UAEK yönetim kurulunun ilk oturumunun, olağan oturum olduğunu belirten Ali Asger Sultaniye, nükleer güvenlik ve nükleer enerjide muhtelif konularda yararlanma gibi konuların görüşüleceğini, İran ve Suriye’deki bazı yerlerin denetlenmesi gibi konuların, UAEA yönetim kurulunun gündem konuları arasında olduğunu dile getirdi.

Sultaniye, yönetim kurulunda, İran’ın nükleer faaliyetleri gündem oluşturduğu zaman, İran’ın Bağlantısızlar hareketi dönem başkanı olarak bulunacağını da hatırlattı ve Bağlantısızlar hareketi tahran zirvesinde de, İran’ın barış amaçlı nükleer çalışmalarına destek verildiğini, bu desteğin yönetim kurulu toplantısında da okunacağını söyledi.

İran’ın ulusal güvenliğinin korunması ve iddia edilen belgelerin ibrazı İran’ın UAEK ile anlaşması için şartlarıdır Konusuna Ait Etiketler

Yukarı Çık