İslami Davet

Filistin hükümeti: Gümrük bölgesi Gazze kuşatmasına yeni bir halka ekleyecektir

12 Eylül 2012 18:23

Gazze’deki Filistin Hükümeti, Batı Yaka’da kurulması planlanan gümrük bölgesinin Gazze Şeridi’ne uygulanan kuşatmaya yeni bir halka ekleyeceğini ve gümrük depolarında bekletilecek malların birçoğunun bozulmasına neden olacağını açıkladı.

Ekonomi Bakanlığı’nın Gazze’de (10 Eylül Pazartesi) gerçekleştirdiği atölye çalışmasına Ekonomi Bakanı Dr. Alaeddin Er-Rıfati, Ekonomi Bakanlığı Vekili Dr. İbrahim Cabir, Dışişleri Bakanlığı Vekili Dr. Gazi Hamed, Milli Sanayi Birliği Başkanı Ali El-Hayık ve çeşitli dallardan işadamları katıldı.

Batı Yaka’da kurulması planlanan gümrük bölgesinin Gazze’ye gelen malların girişini teftiş ve bürokratik işlemler nedeniyle geciktireceğine dikkat çeken Er-Rıfati, birçok kez indirilip yeniden yüklenen malların da bu sırada zarar görebileceğini söyledi.

Gümrük bölgesiyle ilgili bilgilerin henüz tam net olmadığını ifade eden Er-Rıfati, konuyu daha geniş bir şekilde tartışmak için sanayicilerle toplantılar düzenleyeceklerini ve özel sektörün zarar görmesine izin vermeyeceklerini belirtti.

Gazzeli tacirlerin kurulacak gümrük bölgesinin Gazze’ye karşı Batı Yaka’ya ayrıcalık kazandırmasından endişe ettiğini dile getiren Gazi Hamed ise, ellerindeki bilgilerin henüz yeterli olmadığını söyledi ve Gazzeli işadamlarından konuyu Batı Yaka’daki yetkililerle tartışmalarını istedi.

Filistin hükümeti: Gümrük bölgesi Gazze kuşatmasına yeni bir halka ekleyecektir Konusuna Ait Etiketler

Yukarı Çık