İslami Davet

Suriye’den kaçıp Lübnan’a sığınan Filistinli sayısı 10 bini geçti

13 Eylül 2012 16:19

Suriye’den kaçıp Lübnan’a sığınan ve Filistin mülteci kamplarının içinde ve çevresinde yerleşmeye başlayan Filistinli mültecilerle ilgili bilgi veren “Sabit” Dönüş Hakkı Derneği Müdürü Ali Huveydi, 400 kişinin şehit olduğunu, yüzlercesinin yaralandığını ve engelli kaldığını belirterek, burada işsizlikle ekonomik darboğazın had safhada olduğunu, Lübnan’a sığınan on binden fazla Filistinlinin yaşadığı sıkıntıların bir an önce son bulmasını beklediklerini söyledi.

Kendisiyle yapılan röportajda önemli açıklamalarda bulunan Huveydi şu bilgileri verdi: “1949 yılında kurulan Birleşmiş Milletler Filistinlilere Yardım ve Çalışma Örgütü (UNRWA)’nın kuruluş amacına uygun olarak gereken yardım ve hizmetleri sunması gerekir. Ancak UNRWA çok kapsamlı bir hizmet yerine, kamplardaki halk komiteleriyle işbirliği yaparak sığınanların isimlerini kayda geçirmek, kamplardaki sağlık ocaklarında bedava sağlık hizmeti sunmak ve okul açıldığında da öğrencilere kırtasiye yardımı yapmakla yetiniyor. Bu durum, başta mülteciler olmak üzere, Suriye’den kaçan Filistinlilerle, halk komiteleri, Filistinli gruplar ve sivil toplum kuruluşlarının tepki göstermesine neden oluyor.”

Suriye’deki mültecilerle ilgili rakamlar da veren Huveydi şunları söyledi: “Suriye’den kaçanların %90’ı mülteci kamplarında kalıyor. Hâlbuki bu kamplar kapasitelerinin %400 katı daha fazla insanı barındırıyor. Nekbe’de buraya gelen 100 bin Filistinli insan için inşa edilen kamplarda UNRWA’nın verilerine göre 450 bin insan ikamet ediyor. Bunlar aynı yerde ikamet ediyor. Bu durum burada yaşayan insanların özellikle de çocukların sosyal, sağlık, ekonomik ve psikolojik yönlerini olumsuz yönden etkiliyor. Sadece burada ikamet edenleri değil, buraya misafir olarak gelenleri de derinden etkiliyor. Bir eve bile yetmeyen evlerde üç-dört aile kalmak durumunda kalıyor.”

Suriye’den kaçıp Lübnan’a sığınan Filistinli sayısı 10 bini geçti Konusuna Ait Etiketler

Yukarı Çık