İslami Davet

Batı Yaka halkı Oslo Anlaşması’nın defnedilmesini istedi

15 Eylül 2012 13:32

Irkçı ayrım duvarına ve işgale karşı haftalık gösterilerini dün de sürdüren ve dünkü gösterilerinde Oslo Anlaşması’nın gömülmesini isteyen Batı Yaka halkına işgal güçlerinin sert bir şekilde müdahale etmesi sonucu onlarca kişinin etkilendiği belirtildi.

Konuya ilişkin basın açıklaması yapan Yerleşime ve Irkçı Duvara Karşı Halk Direnişi Komitesi, “Filistinlilerin ırkçı ayrım duvarına yakın Mahmiye Ebu Limon topraklarına gelmesiyle işgal güçleri göz yaşartıcı bomba, ses bombası ve plastik mermilerle saldırmaya başladı. Bununla yetinmeyen işgal askerlerinin kimyevi maddelerle karışık atık suyu göstericilerin üzerine sıktı. Bunun üzerine onlarca kişi kustu” dedi.

Açıklamada ayrıca şu bilgilere yer verildi: “Göstericilerden biri atılan bombalardan birinin kafasına isabet etmesinden dolayı yaralanırken onlarca kişi de kustu. Göstericiler Oslo’ya tepki göstermek için Oslo’nun naşını gömüp, hem Oslo’nun hem de Paris Ekonomi Anlaşması’nın iptal edilmesini istedi.”

Batı Yaka’nın Bel’in, Na’lin, Nebi Salih, Ma’sara ve Kefer Kadum belde ve köylerinde yapılan gösterilere yüzlerce Filistinli ve onlarca yabancı aktivist katılırken, işgal güçlerinin Kefer Kaddum’da gösterilere katılan üç kişiyle birkaç yabancı aktivisti gözaltına aldığı belirtildi.

Batı Yaka halkı Oslo Anlaşması’nın defnedilmesini istedi Konusuna Ait Etiketler

Yukarı Çık