İslami Davet

Halid Meşal: Filistin halkının haklarını direnişle almaya kararlıyız

30 Eylül 2012 19:26

İslami Direniş Hareketi (Hamas) Siyasi Birimi Başkanı Halid Meşal, Hamas Hareketi’nin Kudüs, Filistinli mültecilerin vatan topraklarına dönüşü ve bağımsız Filistin’in kuruluşu gibi sabitelere bağlılığının sürdüğünü söyledi.

Meşal, bugün (30 Eylül Pazar) yaptığı konuşmada, Filistin davasını aslına döndürmek istediklerini belirterek, bazılarının Filistin davasını bölünmüşlük hali ve işgalciyle yapılan müzakerelerden ibaret gördüğünü ifade etti.

“Toprakların işgalden kurtulması, Kudüs’ün geri alınması, Yahudi yerleşkelerinin boşaltılması, Filistinli mültecilerin yuvalarına geri dönmesi, işgal zindanlarındaki tüm esirlerin serbest bırakılması, gerçek anlamda egemenliğe sahip bağımsız Filistin devletinin kurulması davasından vazgeçmedik” diyen Meşal, Filistin’in işgalden kurtulmasını sağlayacak birliğin yolunun Arap halkları ve İslam ümmeti tarafından desteklenecek Filistin direnişinden geçtiğini söyledi.

Arap Baharı’nın Arap halklarının kendi ürünü olduğunu ve hiç kimsenin sadakası olmadığını belirten Meşal, herkesin Arap halklarının özgür iradesine saygı göstermesi gerektiğini ifade etti.

Meşal, ”Bölünmeye gelince evet büyük bir vebaldir. Bölünme bize dayatıldı biz seçmedik. Biz bunu bitirmek için bu bölünmeyi sona erdirmek için azimliyiz, kararlıyız, çalışıyoruz. Bütün kardeşlerin desteğiyle. Filistin sadece Hamas’a, Filistin Kurtuluş Örgütü’ne ait değil, bütün çocuklarına ait. Bütünlüğü sağlamadan toprağımız kurtulmaz” dedi.

Halid Meşal: Filistin halkının haklarını direnişle almaya kararlıyız Konusuna Ait Etiketler

Yukarı Çık