İslami Davet

İran’da Sünni Alimler ve Medrese Hocaları toplantısı gerçekleşti (Foto)

10 Mart 2017 13:33

İran’ın önde gelen Sünni alimleri ve Sünni Medreselerin sorumluları Sistan-Belucistan Eyaleti’nde bir araya geldi.

Sünni medreseler arasındaki koordinasyon yüksek kurulu toplantısı, İran’ın Sistan-Belucistan Eyaleti’nde gerçekleştirildi.

İranşehr’de “Şems El-Ulum Lil-Dirasât El-İslamiyye” isimli medresenin ev sahipliğinde 2. kez düzenlenen konferansa bölgeden onlarca alim katıldı.

Öne çıkan katılımcılar ise:

Mekke Camii İmamı ve Dar El-Ülüm müdürü Şeyhulislam Mevlevi Abdulhamid,
Seravan’da bulunan Ayn El-Ülum Medresesi Müdürü Mevlana Şeyh Muhammed Yusuf Hüseyin Pur,
Mevlana Şeyh Nazar Muhammed Didgah,
İranşehr’den Darul Ülum-ul Hakkaniye Medresesi müdürü Mevlana Şeyh Abdussamed Damini,
Haş Şehristanı İlim Mahzeni Medresesi müdürü Mevlana Şeyh Muhammed Gül Rigi,
Hafız Ahmed Cevher Koha

Girişte Sünni Medreseler Koordinasyon Yüksek Kurulu Genel Sekreteri olan Mevlana Muhammed Yusuf Hüseyin Pur bir konuşma gerçekleştirdi. Yusuf Hüseyin, bölgedeki medreseler ve eğitim kurumlarının durumu hakkında kapsamlı bir rapor sundu.

Sünni Medreseler Koordinasyon Yüksek Kurulu Başkanı Şeyhulislam Mevlana Abdulhamid ise dini eğitimin geliştirilmesinin zorunluluğuna dikkat çekerken, çağımızda yaşanan gelişmelerin, dünyadaki ve bölgedeki durumların da göz önünde tutulması gerektiğini belirtti. Abdulhamid, her ilim adamının yaşanan gelişmeleri yakından takip etmesi gerektiğini ve koşulları bilerek buna göre bir rol üstlenmesi gerektiğini belirtti.

Öte yandan, toplumun ıslahı ve fesattan temizlenmesi konusunda alimlerin rolüne değinen Abdulhamid, sevginin ve hoşgörünün yayılmasında alimlerin çok önemli görevleri olduğunu ifade etti.

Abdulhamid, kapanışta yaptığı konuşmada ise, dini medreselerin bağımsızlığını ve özgürlüğünü koruması gerektiğini vurguladı.

Toplantı boyunca katılımcılar, dini eğitim üzerine teorik ve pratik tartışmalar yürütürken, koordinasyon halinde kalmanın önemine vurgu yaptı. Katılımcılar, geleceğe yönelik kapsamlı proje ve çalışmalar üzerine de konuştular.

İran’da Sünni Alimler ve Medrese Hocaları toplantısı gerçekleşti (Foto) Konusuna Ait Etiketler

Yukarı Çık