İslami Davet

İngiltere’nin Myanmar ordusu ile işbirliği devam ediyor

14 Eylül 2017 11:41

İngiltere savunma bakanı, Rohiyngha müslümanlarına yönelik şiddet ve cinayetin dünya kamu oyu tarafından kınanmasına rağmen ülkesinin Myanmar ordusu ile olan askeri işbirliği sürdüreceğini bildirdi.

İngiltere Savunma Bakanı Michael Fallon, dün Çarşamba günü yaptığı açıklamada Myanmar’Da müslümanlara yönelik şiddet uygulandığını itiraf etmesine rağmen, Londra’nın Myanmar ordusu ile olan askeri işbirliğini sürdürme meselesini incelemekte olduğunu bildirdi.

İngiltere meclis üyelerinden bir grup geçen hafta İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson’a gönderdiği mektupta Myanmar’la olan askeri işbirliğin derhal durdurulmasını istedikleri bir ortamda İngiliz savunma bakanı bu açıklamayı yapmaktadır.

Myanmar ordusunun silahlı militanlarla mücadele gerekçesiyle sivillere yönelik saldırılarında 25 Ağustos’tan bu yana binlerce Arakanlı hayatını kaybetti. Myanmar yönetiminin bölgeye giriş çıkışlara izin vermemesi nedeniyle ölen sivil sayısı tam olarak tespit edilemiyor. Saldırılarda 200 civarı köy, ordu ve Budist milliyetçiler tarafından yakıldı ya da kullanılmaz hale getirildi. On binlerce Arakanlı can güvenliği nedeniyle halen bölgeden uzaklaşmaya çalışıyor. Myanmar’dan kaçan siviller, dağlık bölgeler, Naf Nehri ya da deniz yoluyla Bangladeş’e geçiyor. Bangladeş’e, 25 Ağustos’tan bu yana 370 bin Arakanlı ulaştı.

İngiltere’nin Myanmar ordusu ile işbirliği devam ediyor Konusuna Ait Etiketler

Yukarı Çık