İslami Davet

İbadi: Referandum yasa dışıdır

15 Eylül 2017 23:01

Irak Başbakanı Haydar İbadi birkez daha Kürt Bölgesel Yönetimi’nin yapmayı planladığı referandum kararına karşı çıkarak, referandumun yasa dışı olduğunu kaydetti.

Irak Başbakanı, Zi Kar İli Valisi ve İl Komisyon üyeleriyle yaptığı görüşmede; referanduma yönelik açıklamada bulundu.

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, Zigar il komisyon üyeleriyle yaptığı görüşmede Kürdistan Bölgesel Yönetiminin ayrılık referandumuna işaret ederek şu hatırlatmada bulundu: Iraklılar ortak bir vatanda yaşıyorlar ve bu nedenle tek taraflı kararlar alınamaz. Irak, topraklarını kurtarmanın son aşamasına gelmiştir ve ortak güçleri hazırlamaya devam etmektedir. Biz ülkeyi bölmek ve zayıflatmak adına yapılan her türlü isteği reddediyoruz. Iraklıların tamamı; ister Kürt olsun, ister Arap olsun, ister Türkmen olsun, ister Ezidi olsun ve ister diğer herhangi bir din ve mezhepten olsun bu vatanda bir birliktir. Bunların tamamı birinci sınıf vatandaştır ve bizler vatandaşlarımızı bölgelere göre ayırmıyoruz. Irak’taki tüm bölgeler; Kuzey olsun Güney olsun Doğu olsun Batı olsun hepsi bizdendir ve ülkemizde daha çok başarılara imza atabilmemiz için birlik olmalıyız.

El-İbadi daha sonra sözlerini şöyle sürdürdü: Referandum yasal değil ve anayasaya aykırıdır ve sonuç her ne olursa olsun, kabul edilemez. Kürt halkımızın ve Irak halkının tüm çocuklarının değerlerine saygı duyduğumuzu vurgulamak isterim. Irak’ta değerleri bulunan her toplum, her aşiret ve her gruba saygı duyuyoruz ancak kendi değerlerini bir ülkede sanki başka biri yokmuş gibi uygulamaya çalışmak çok tehlikeli bir tutumdur.

İbadi: Referandum yasa dışıdır Konusuna Ait Etiketler

Yukarı Çık