İslami Davet

Sosyal Barış Komisyonu Gazze’de Önemli Bir İç Barış Adımı Attı

15 Eylül 2017 14:42

Gazze’de kurulan Sosyal Barış İçin Yüksek Milli İslami Komisyon, 2007 yılında meydana gelen iç çatışmalar nedeniyle şehit olan 14 kişinin ailesinin barışmasını sağladıktan sonra Gazze’de ulusal bir etkinlik düzenledi.

Şölene dönüşen etkinliğe şehit yakınları, ulusal ve İslami grup temsilcileri, aşiret liderleri, hukukçular, sivil toplum kuruluşları, milletvekilleri, önemli şahsiyetlerle kalabalık bir halk kitlesi katıldı.

Etkinlikte Barış Komisyonu ile şehit aileleri arasında barış anlaşması belgesi düzenlenip, ailelere 50 bin dolarlık çek verildi.

Barış Komisyonu adına yapılan açıklamada, bu adımın 2011 yılında Mısır’ın başkenti Kahire’de varılan anlaşmanın bir devamı olduğu hatırlatılarak, bunun adaletin yerini bulması, kurban ailelerine tazminat verilmesi, görülen zararın giderilmesi hususundaki arzularıyla, sosyal barışın sağlanması ve hanif dinin yerleştirmeye çalıştığı ilkelerin gerçekleşmesine olan inançlarının bir sonucu olduğu ifade edildi.

Etkinlikte konuşan Filistin parlamentosu başkan yardımcısı Ahmed Bahr ise, barış komisyonlarının yaptıkları çalışmaların hukuki bir boyut kazanması için sosyal barış kanunu tasarısı üzerinde çalıştıklarını söyledi.

Bahr yaptığı konuşmada “2007 yılında meydana gelen elim hadise Gazze halkını yaralamıştır. Kalbimizde derin bir yara açmıştır. Bugün bu yarayı sarma, fitne ve bölünme savaşıyla dağlanan yaralı kalpleri tedavi etme zamanı gelmiştir” dedi.

Şehit yakınları adına konuşan Faris Ebu Kadus, vatan için barış komitesinin çabalarının başarısını desteklediklerini ve yine vatan için affettiklerini belirterek “vatan herkesten daha pahalıdır. Şehitlerimizi gidişatın düzeltilmesi ve birinci düşmana karşı Filistin safının birleştirilmesi için yakıt olarak görüyoruz” dedi.

Ebu Kadus konuşmasında, direniş gruplarının sosyal barış ve safların birleştirilmesi için yaptıkları çabaları takdir ettiklerini, hedeflerinin ise, toprağı ve kutsal mekanları işgalcinin elinden kurtarmak olduğunu ifade etti.

Aşiretler adına yapılan konuşmada ise, Filistin halkının onurlu, cömert, affedici ve hoşgörülü olduğu, bunların ise saygın halkların özellikleri olduğu belirtilerek, zarar gören ailelerin bu on dört aileyi izlemelerinin hayırlı olacağı hatırlatıldı.

Sosyal Barış Komisyonu Gazze’de Önemli Bir İç Barış Adımı Attı Konusuna Ait Etiketler

Yukarı Çık