İslami Davet

Çinliler İran’da 35 milyar dolar yatırım yapıyor

16 Eylül 2017 12:42

İran Merkez Bankası başkanı Veliyullah Seyf, Çin banka yetkilileriyle yapılan bir çok görüşmelerde şu ana kadar Çinlilerin İran ekonomisi için 35 milyar dolar finans vermeyi gözönüne aldıklarını bildirdi.

Veliyullah Seyf, dün İRNA ajansına yaptığı açıklamada, Çin mali kuruluşlarının İran’a yönelik yüksek miktarlarda kredi vermek ve kolaylık sağlamalarının İran ekonomisinin olumlu ve açık geleceğini ortaya koyan gösterge olduğunu belirterek, bu durumun aynı zamanda İran ve Çin arasında iktisadi ilişkilerin de kalkınmasına vesile olacağını söyledi.

İran Merkez Bankası başkanı, dün Pekin’de İran Merkez Bankası ile Çin Kalkınma Bankası (CDB) arasında İran’a 15 milyar dolara kadar kredi verilmesi konusunda anlaşmanın imzalandığını söyledi.

Seyf, İran Merkez Bankası’nın, sözkonusu kredilerin İran’da değişik projelerde kullanılacağını belirtirken, Çin Exim Bank yetkilileriyle de yapılan görüşmede, sözkonusu bankanın İran’da Tahran-Meşhed demiryolu projesine 1.7 milyar dolar kredi vermesiyle ilgili anlaşmanın da imzalandığını söyledi.

İran Merkez Bankası başkanı, Çin bankaları ve yetkilileriyle bir dizi görüşmeler ve anlaşmalar için geçtiğimiz perşembe günü bir heyet başkanlığında Pekin’e gitmişti.

Çinliler İran’da 35 milyar dolar yatırım yapıyor Konusuna Ait Etiketler

Yukarı Çık