İslami Davet

İran’lı yetkililerden Trump’ın Kudüs kararına tepkiler

11 Aralık 2017 12:31

İran halkı, ülkenin muhtelif kentlerinde ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs ile ilgili skandal ve aptalca kararını protesto etmeye devam ederken, ülkenin mülki ve askeri yetkilileri de Trump’ın bu kararını kınamayı sürdürüyorlar.

Bu bağlamda İran İslam Cumhuriyeti Genelkurmay Başkanı Tümgeneral Muhammed Bakıri bugün Tahran’da düzenlenen “Büyük Güçleri ve Batı Asya’da Güvenlik konulu ulusal bir seminerde yaptığı konuşmada, ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs kararının büyük bir intifadanın başlamasına sebebiyet vereceğini belirterek, Siyonist rejimin bölgedeki sorunların esas kaynağı olduğunu, bölge Müslümanları’nın bu kanser tümörüne tahammül edemediğini kaydetti.

Komutan Bakıri, “İslam İnkılabı gerçekleşmeseydi, İsrail, ülkülediği toprakların önemli bir kısmını ele geçirmiş olurdu” ifadesini kullandı, Trump’ın yanlış kararının mübarek bir olayın başlamasına sebebiyet vereceğini belirtti.

İran İslami Şura Meclisi Başkan Danışmanı Hüseyin Emir Abdullahiyan de, Umman’ın Tahran Büyükelçisi Suud bin Ahmed el-Barwani ile yaptığı görüşmede,ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs kararına sert bir şekilde tepki gösterek, “İran İslam Cumhuriyeti her zaman masum Filistin halkının haklarını ve Müslümanların ilk kıblesi olan Kudüs’ü savunacaktır” ifadesini kullandı.

Emir Abdullahiyan ilaveten, “Kudüs kenti İslam dünyası ve tüm İslam ülkelerine ait olduğu için ABD’nin tutumuna karşı diğer Müslüman devletlerin yanında duracağız” değerlendirmesini yaptı.

İslami Şura Meclisi Ulusal Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu Başkanı Alaeddin Burucerdi, dün Filistin İslami Direniş Hareketi HAMAS’ın Tahran Temsilcisi Halid Kaddumi ile görüşmesinde, ”Filistin’in İslam dünyası için önemine temasla, ”İran İslam Cumhuriyetinin siyaseti her zaman Filistin halkını ve işgal edilmiş toprakları özgürlüğüne kavuşturulmasını desteklemektir’ dedi.

Burucerdi, Suudi Arabistan ile işgalci İsrail arasında ilişkilerin normalleştirilmesini de eleştirerek, ”Suudi rejimi ve ırkçı İsrail arasında ilişkilerin yenilgiye uğramasına dair siyasetin Suudi rejimi için bir bataklık olacağını’ söyledi.

Burucerdi, İran’ın direniş ekseni, Filistinli gruplar ve İslam ülkeleri meclislerinin Filistin halkının hakları konusunda diplomatik girişimlerini desteklediğini ve desteklemeye de devam edeceğini söyledi.

Sözkonusu görüşmede HAMAS temsilcisi Halid Kaddumi de, Amerika’nın siyasetlerini Filistin halkına düşmanca nitelerken, ”Trump’ın girişiminin Filistin halkı ve uluslararası güvenlik için tehlikeli bir bir girişim olduğunu’ söyledi.

ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs aleyhindeki kararı, yoğun bölgesel ve uluslararası tepkiler ve itirazlara yol açmıştır.

Dün Türkiye İstanbul’da binlerce kişinin katılımıyla Kudüs İslamındır mitingi düzenlendi.

Mitingde, ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs kararı kınandı.

İran’lı yetkililerden Trump’ın Kudüs kararına tepkiler Konusuna Ait Etiketler

Yukarı Çık