ArabistanYemen

Abdulmelik El-Husi: Yemen halkının haklarını Suudi koalisyonundan alacağız 

Yemen Ensarullah Hareketi Genel Sekreteri, saldırgan koalisyonun, işgalcilerin ve hainlerin Yemen’in tüm petrol ve gaz gelirlerini yağmaladığını belirterek, Yemen halkının Suudi koalisyonundan hakkını geri alacaklarını bildirdi.

Suudi Arabistan, Yemen’in petrolünü ve servetini yağmalamak amacıyla Mart 2015’ten bu yana bu ülkeye askeri saldırılarda bulunuyor ve Yemen’i karadan, denizden ve havadan abluka altına almıştır.

Yemen halkı petrol ürünlerinin eksikliğinden zor bir dönem geçirirken binlerce ton Yemen ham petrolü çalınıyor.

Yemen Ensarullah Hareketi Genel Sekreteri Seyyid Abdülmelik Bedreddin el-Husi, dün İmam Seccad’ın (a.s.) oğlu “Zeyd bin Ali”nin şehadetinin yıldönümü münasebetiyle yaptığı açıklamada, Yemen milletinin inancından dolayı düşmanlarla karşı karşıya olduğunu ve İslam ümmetinin düşmanlarının tuzaklarının, Müslümanlar arasındaki bölünme ve fitne savaşının bir parçası olduğunu vurguladı.

el’Husi, Yemen’in şu anki önceliğinin Amerikan-İsrail saldırganlığına karşı koymak ve iç istikrarı korumaya çalışmak olduğunu belirterek, ateşkesin halkı Suudi saldırgan koalisyonunun tehlikeleri hakkında bilgilendirmek için kullanılması gerektiğini sözlerine ekledi.

Sana hükümeti ile Suudi koalisyonu arasındaki iki aylık ateşkes 2 Nisan 2022’de başladı ve 2 Haziran’da BM’nin Yemen elçisi Hans Grundberg, çatışan tarafların önceki şartları kabul ederek ateşkesin 2 Ağustos’a kadar uzatılmasına muvafık kaldıklarını ve bunun üzerine de ateşkesin uzatıldığını söylemişti. ama bu süre içinde Suudi rejiminin elebaşını çektiği koalisyon güçleri onlarca kez ateşkesi ihlal etti.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Aralık 2022 (24) içerik yüklenmiştir.