Filistinİşgalci İsrail Rejimi

Açlık grevindeki esir, sağlık durumunun kötüleşmesi sebebiyle hastaneye kaldırıldı

İsrail işgal yönetiminin 100 günden beri açlık grevinde olan idari tutuklu esir Halil Avavide’yi bu gece (10 Haziran Cuma) Er-Remle Hapishanesi’nin revirinden hastaneye naklettiği haber verildi. 

Filistin Esir Kulübü tarafından yapılan açıklamada, işgal yönetiminin, esir Avavide’yi sağlık durumunun tehlikeli derecede kötüleşmesi sebebiyle hastaneye kaldırdığı belirtildi. 

Dün, Ofer Cezaevi’ndeki bazı esirler açlık grevindeki esirler Halil Avavide ve Raid Reyyan’a destek ve idari tutuklama uygulamasına tepki amacıyla bir protesto eylemi düzenlemişlerdi. 

Hiçbir gerekçeye dayanılmaksızın idari tutuklu olarak hapiste tutulan, El-Halil’in İzna kasabası ahalisinden 41 yaşındaki Halil Avavide, en büyükleri 9 yaşında olan 4 kız çocuk babası. 

Onun Filistin’deki Politeknik Üniversitesi’ne girip mühendislik tahsili yapmaya başlaması sırasında da işgal rejimi kendisini beş yıl süreyle esaret altında tutarak yüksek tahsiline devam etmesini engellemişti. 2007’de serbest bırakılmasından kısa bir süre sonra bu kez 33 ay süreyle hapiste tutuldu. Böylece ömrünün önemli bir kısmını bazen mahkum, bazen de idari tutuklu olarak işgal zindanlarında esaret hayatıyla geçirdi. 

İsrail işgal rejiminin Filistinlilere yönelik olarak kullandığı “idari tutuklama” uygulamasına göre bir işgal yargıcı herhangi bir suçlama yapmadan ve dava dosyası açmadan bir Filistinliyi altı ay süreyle hapse atabiliyor ve tutukluluğunu yine hiçbir gerekçe ileri sürme ihtiyacı duymaksızın altı aylık sürelerle on kez uzatabiliyor. On kez uzatmanın tamamlanmasından sonra serbest bırakması gerekse bile, tutuklu bir süre serbest bırakıldıktan sonra işgal güçlerinin birkaç gün içinde onu yeniden idari tutuklu olarak hapse atmaları imkanı var. Bu da işgal yargısına, bir Filistinliyi sadece beş yılda bir ev ziyareti izni vermek suretiyle yargısız bir şekilde müebbet hapse mahkum etmesine imkan veriyor.

Başa dön tuşu
Bugün 06 Aralık 2022 (29) içerik yüklenmiştir.