Avrupa

Avrupalı ​​çocuklar aşırı yoksulluk riski altında

‘Çocukları Kurtarın Fonu’, Corona sonrası dönemde yoksulluk riski altındaki Avrupalı ​​çocukların sayısında artışı konusunda uyarıda bulundu.

Sözkonusu fon tarafından “Çocukların geleceğini garanti altına almak: Avrupa’da çocukların yoksulluğu ve sosyal dışlanması nasıl sona erdirilir?” başlıklı bir rapor yayınladı. Korona salgını öncesi AB ülkelerinde 18 milyon çocuğun veya yoksulluk ve sosyal dışlanma riski altındaki yaklaşık dört çocuktan birinin, korona sonrası dönemde 20’ye çıktığı, milyonlara ulaştığı ve artmaya devam edeceğine ve bunun için derhal harekete geçilmesi gerektiğine yer verildi.

Bu oranı etkileyen temel faktörler, çocukların yaşadıkları ailenin bileşiminin yanı sıra ebeveynlerinin çalışma durumu ve eğitim düzeyine bağlıdır.

Tek ebeveynli veya geniş ailelerde yaşayan veya engelli göçmenlere ve etnik azınlıklara mensup çocuklar yoksulluğa karşı daha savunmasızdır.

Rapora göre, evsizlik, kötü yaşam koşulları, aşırı kalabalık ve tahliye emirlerinin tehlikesi, Avrupa ülkelerinde yoksulluk içinde yaşayan çoğu çocuğun günlük gerçeklerinden sadece bazılarıdır

Başa dön tuşu
Bugün 29 Kasım 2022 (10) içerik yüklenmiştir.