İslami Davet

Bahreynde halife rejimi hapishanelerindeki siyasi aktivistlerin durumuna yönelik kaygıların artması

24 Mart 2017 20:19

Bahreyn İnsan kakları merkezi yayınladığı bildiride ülkenin siyasi aktivistlerinden Abdulhadi Elhacenin sağlık durumunun kaygı verici olduğu konusunda uyarıda bulundu.

Bu hukuki teşkilat halife rejimi yetkililerinden Bahreynli siyasi aktivistlerinden Abdulhadi Elhacenin tedavisi için gerekli izni vermesini talep ederken Bahreyn rejimine adı geçen siyasi aktiviste tedavi iznini vermemesi halinde onun görme kabiliyetini kaybetmesi tehlikesiyle karşı karşıya kalacağı konusunda uyarıda bulundu.

Bahreynli siyasi aktivistlerinden Abdulhadi Elhacenin durumunun vahametinin sürdüğü bir dönemde Bahreynin diğer siyasi aktivistlerinden Muhammed Sahvanın da birkaç gün önce halife rejmi zindanlarında maruz kaldığı ağır işkenceler ve vahşice uygulamaları yüzünden hayatını kaybettiği duyuruldu. Bu arada geçen ocak ayında halife rejimi güvenlik güçlerince ülkedeki Edderaz bölgesinde yaralanan Bahreynli 18 yaşındaki genç Mustafa Hamdan da maalesef hayatını kaybetti.

Halife rejimindeki mahkemelerce ülkedeki siyasi aktivistlere yönelik idam kararların verildiği gelen haberler arasında. Bahreynde birkaç genç aktivistin halife rejimindeki mahkemelerce idam kararlarıyla mahkum edildikleri bir dönemde, bu yıl başlattıkları inkılabın 6. Yıldönümünü karşılıyorlar.

Bahreynin birçok kentinde inkılapçı halkın katıldığı halife rejimine karşı geniş protesto gösterilerine sahne oluyor. Bahreyn mahkemeleri şubat 2011’den bugüne dek adil olmayan kararlarıyla ülkede etkin siyasi faaliyetlerde bulunanlara karşı haksızca idam kararları vererek birçok Bahreyn halkını vatandaşlıktan çıkarma kararı vermiştir ki bu kararlar hiç kuşkusuz uluslararası yasalar özellikle uluslararası insan hakları konvansiyonun 10. Maddesi ve medeni ve siyasi hukuk anlaşmasının 6. Maddesini açıkça ihlal etmiştir.

Bahreyn rejimi ülke halkına karşı en feci ve korkunç şiddet uygulamalarına kalkışarak üstelik tutukladığı ve işkenceye maruz bıraktığı halkı sorgulayıp onlardan ifade almaya çalışıyor ve sorgulamalar neticesinde onlara karşı haksızca idam kararları veya müebbet hapis cezaları uyguluyor. Aslında halife rejimi halka karşı en vahşi işkence yöntemleri ve uygulamalara kalkışmak ve onlardan illegal yöntemlerle ifade almakla mahkemelerce verilen hapis ve idam kararlarına meşru kılıfı uyduruyor.

Halife rejimi polisiye uygulamalarını hayata geçirmekle Bahreyni pratikte açık hapishaneye dönüştürmüştür. Ancak dikta halife rejimi Bahreyn halkını başlattığı şanlı kıyamdan vazgeçmesini başaramamıştır üstelik halkçı kıyamın gün geçtikçe daha da yayılması ve şiddetlenmesine neden olmuştur. Bahreyn halkının 6 yıldan beri halife rejimine karşı barışçıl kıyamın sonuçlarından olan itiraz dalgasını daha da alevlendirmeye çalışıyor.

Tabi ki Bahreyn halkının başlattığı şanlı kıyamın halife rejimine karşı silahlı savaşa dönüşmesi bekleniyor.

Bahreynde halife rejimi hapishanelerindeki siyasi aktivistlerin durumuna yönelik kaygıların artması Konusuna Ait Etiketler

Yukarı Çık