Filistinİşgalci İsrail Rejimi

Cuma günü Batı Şeria’da yine çatışmalarla geçti… Onlarca yaralı var

İsrail işgal rejiminin Batı Şeria bölgesinde kesintisiz bir şekilde sürdürdüğü yahudileştirme faaliyetlerini ve toprak gaspını protesto amacıyla her Cuma günü düzenlenen haftalık gösterilere ve yürüyüşlere işgal güçlerinin müdahalede bulunması sebebiyle bugün (13 Mayıs) bölge yine çatışmalarla geçti. Onlarca kişi yaralandı. 

Filistin Kızılayı’nın ve tıbbi kaynakların verdiği bilgilere göre Nablus civarındaki Beyta ve Beyt Decen kasabalarıyla, Kalkilya’nın doğusundaki Kefer Kaddum kasabasında meydana gelen çatışmalarda 53 kişinin yaralandığı tespit edildi. 

El-Halil’in güneyindeki Mesafir Yatta bölgesinde, yahudileştirme faaliyetlerine karşı düzenlenen protestolara katılanlardan da 15 kişinin yaralandığının tespit edildiği haber verildi. 

İşgal güçlerinin yanı sıra, işgal rejiminin sivil terör çetelerini oluşturan yahudi yerleşimci grupları tarafından da Filistinlilerin araçlarına yönelik saldırılar olduğu belirtildi. 

Yerleşimci terör çeteleri özellikle işgal yargısının Mesafir Yatta’da 12 köyün boşaltılmasına dair kararı onaylamasına ve bu köylerin ahalilerini göçe zorlamasına karşı düzenlenen protesto gösterilerine katılanlara yönelik saldırılarda bulundular. 

İşgal güçleri yahudi yerleşimci çetelerini sürekli himaye ediyor ve onları adeta gerilla gücü gibi kullanıyor.

Başa dön tuşu
Bugün 28 Mayıs 2022 (4) içerik yüklenmiştir.