Eyyamullah DualarıYazılı Dualar

Yazılı Dua – Miraç Gecesi Yapılması Tavsiye Edilen İbadetler

Miraç gecesi İslam âleminin müjdelendiği en büyük gecelerden biridir. O gece her müslüman için hürmet huşu ile İslam âleminin saadetini ve selametini temenni edeceği müminlerin marifeti İlahiyeye kavuşması için ellerini açtığı bir gecedir.
Miraç kandilinde yapılacak en makbul ibadet Rabbinle baş başa kalarak yaptığın ibadettir. Bazı tavsiye edilen ameller ise:
* Miraç gecesinde 12 rekât nafile hacet namazı kılınabilir.
* Miraç gecesinin sabahı oruçlu olunabilir.
* Bol bol salâvat ve seyyüdül istiğfar çekilebilir.
* Ve miraç gecesinin sabahında öğle ile ikindi namazı arasında 4 rekât nafile namaz kılınabilir.
O gece için kılınacak namaz 12 rekât Hacet niyetiyle kılınan namazdır. Bu namazı kılmak güzel görülmüştür. Bu namazın kılınışı: İki rekâtta bir selam verilir. Her rekât 3 kadir,12 ihlâsı şerif okunarak kılınır.
Namaza niyet şöyledir : ” Ya Rabbi, rıza-i şerifin için niyet eyledim namaza. Bu gece yedi kat gökleri ve bütün esrarını göstererek muhabbetin ile müşerref kıldığın sevgili Habibin Resul-i Zişan Efendimiz hürmetine ben aciz kulunu afv-ı ilahine, feyz-i ilahine, rıza-i ilahine mazhar eyle”
Namazdan sonra;
* 4 Fatiha-i Şerife
*100 defa ”SubhanAllahi ve’l-hamdü lillahi vela ilahe illallahü Allahü ekber. Vela havle vela guvvete illa billahi’l-aliyyil-aziym”
*100 istiğfar-ı şerife
*100 salâvat-ı şerife okunup dua edilir.
Bu namazda ihlâslar 100 adet okunur veya namaz 100 rekât olarak kılınırsa; – bu namazın feyz ve bereketiyle huzur-i ilahiye namaz borçlusu olarak çıkılmaz.
*Miraç Gecesi’nden sonraki gün, mümkünse oruçlu olunmalıdır. O gün öğle ile ikindi arasında 4 rekât namaz kılınır. Her rekatte Fatiha’dan sonra 5 ayete’l Kursi, 5 Kafirun suresi, 5 Felak suresi, 5 Nas suresi okunur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu