FilistinHaberlerOrtadoğu

Dün Gece Nablus’ta Çıkan Çatışmalarda 37 Filistinli Yaralandı ​

Batı Yaka’nın kuzeyinde yer alan Nablus şehrinin doğusundaki Yusuf’un Kabri çevresinde Filistinli gençlerle işgal askerleri ve Yahudi yerleşimciler arasında çıkan çatışmalarda on yedi kişinin işgalci askerlerin kurşunlarıyla yaralandığı belirtildi.

Nablus’taki Kızılay yetkilileri, dün (10 Mayıs Perşembe) gece çıkan çatışmalarda kurşunla yaralanan 7 kişinin sağlık ekipleri tarafından hastanelere kaldırıldığını, yaralanan 30 kişiye ise bölgede müdahale edildiğini ifade ettiler.

Gece geç saatlerde sabaha doğru işgal güçlerinin koruması altındaki Nablus’a doğu tarafından baskın düzenleyen yüzlerce Yahudi yerleşimciye karşı koymaya çalışan Filistinli gençlerle işgal güçleri ve Yahudi yerleşimciler arasında çatışmalar çıktı. Üç saat süren çatışmalarda işgal güçlerinin gerçek mermi, plastik mermi ve göz yaşartıcı bomba kullanması sonucu en az 7 kişi kurşunlarla yaralanırken, 30’dan fazla kişi de atılan gazlardan boğulma tehlikesi geçirdi.

Yahudi yerleşimcilerin sürekli baskın yaptıkları Yusuf’un Kabri çevresinde dans eşliğinde ayin yapıp tahriklerini sürdürmeleri, kışkırtıcı davranışları ve bağırmaları nedeniyle çatışmalar bölgedeki Belata, Dahiya kamplarıyla, Tayih ve Asker Caddelerine kadar yayıldı.

Yahudi yerleşimciler kutsal kabul ettikleri Nablus’taki Yusuf’un Kabri’nde ayin yapmak için askerlerin himayesinde sürekli bölgeye baskın düzenliyor ve Filistinlilere karşı kışkırtıcı davranışlar yapıp çatışma çıkarıyor.

Başa dön tuşu
Bugün 17 Mayıs 2022 (20) içerik yüklenmiştir.