İslami Davet

Esir müslümanların kurtuluşu yakındır

26 Mayıs 2008 22:35

Hizbullah’la İsrail arasında Almanya’nın arabuluculuğunda yürütülen esir değişimi müzakerelerinde önemli gelişmelerin kaydedildiği bildirildi.

Lübnan’daki siyasi kaynaklar, Hizbullah’la İsrail arasında Almanya’nın arabuluculuğuyla yapılan esir değişimi görüşmelerinde önemli gelişmeler kaydedildiğini belirterek Alman arabulucuların, geçtiğimiz hafta Hizbullah yetkilileriyle Beyrut’ta yaptıkları görüşmeden sonra çözüme çok yaklaşıldığını söylediklerini belirttiler.

12 Temmuz 2006’da Lübnan sınırında iki İsrail askerinin Hizbullah tarafından esir alınmasından sonra İsrail’le Hizbullah arasında 33 gün süren bir savaş yaşanmış, 1701 sayılı ateşkes kararından sonra Hizbullah’la İsrail arasında BM’nin arabuluculuğunda esirlerin değişimi konusunda dolaylı gizli görüşmeler başlatılmıştı.

Hizbullah Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrullah da güney Lübnan’ın İsrail işgalinden kurtarılmasının 8. Yıldönümü münasebetiyle bugün yaptığı konuşmada Lübnanlı birçok esirin vatana dönüşlerinin yakın olduğunu söyledi.

Hizbullah’ın iki İsrail askerine karşılık Lübnanlı esirlerin yanı sıra Filistinli esirlerin de serbest bırakılmasını istemesi, İsrail tarafından reddediliyordu.

Yukarı Çık