FilistinHaberlerOrtadoğu

Filistin Ulusal Konseyi’nden İsrail’i Tanımayı Askıya Alma Kararı ​

Filistinli grupların uzlaşısı olmadan Ramallah’ta 23’cü toplantısını düzenleyen Filistin Ulusal Konseyi, Amerika Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü işgal rejiminin başkenti kabul etme ve büyükelçilik binasını Tel Aviv’den Kudüs’e taşıma kararını reddederek, İsrail’i tanıma kararının askıya alınmasını ve yapılan güvenlik koordinasyonuna da son verilmesini istedi.

Mahmud Abbas’ı Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) Başkanı olarak tayin eden Konsey, yayınladığı sonuç bildirisinde, Yürütme Kurulu’ndan İsrail’in 1967 Haziran sınırları dahilinde kurulacak Filistin devletini tanıyıp, Doğu Kudüs’ü topraklarına katma kararını ve yerleşim birimleri inşaatını durduruncaya kadar daha önce aldığı İsrail’i tanıma kararını askı almasını istedi.

Uzmanlara göre, Ulusal Konsey kararı Yürütme Kurulu’na bıraktığı için kararın bağlayıcılığı bulunmuyor.

Konsey, sonuç bildirisinde Filistinli mültecilerle Kudüs dosyasının düşürülmesini asla kabul etmeyeceğini ifade etti.

Bildiride ayrıca Arap devletlerinden, Kudüs’ü İsrail’in başkenti kabul eden devletlerle ilişkileri kesmeyi ön gören 1980 Amman zirvesinde alınan kararların uygulanması talep edildi.

Dört gün süren Ulusal Konsey toplantılarında FKÖ başkanlığına seçilen Mahmud Abbas, kendi inisiyatifiyle yeni Yürütme Kurulu’nu oluşturdu. Kendisi başta olmak üzere 15 kişilik kurulda 6 kişi koltuklarını korukken, yeni sekiz üyeyi de kendisi atadı.

Mahmud Abbas’ın Yürütme Kurulu üyelerine seçime gitmeden kendisinin atamasının Fetih liderleri arasında hoşnutsuzluk yarattığı belirtildi.

FKÖ’nün bünyesinde yer almayan Hamas ve İslami Cihad hareketleri toplantıya katılmazken, Fetih’ten sonra FKÖ’nün en büyük grubu olan Filistin Halk Kurtuluş Cephesi (FHKC) ve Halk Cephesi Genel Komutanlık hareketi de katılmama kararı almıştı.

Bunların yanında Filistin’deki önde gelen siyasilerle kanaat önderleri de işgalci İsrail’in gölgesinde yapılacak böylesine uzlaşıdan uzak bir toplantıya katılmanın doğru olmadığını ifade etmişti.

Başa dön tuşu
Bugün 17 Mayıs 2022 (20) içerik yüklenmiştir.