FilistinHaberlerOrtadoğu

Filistinli Kadın Gazeteci Kendisine Yapılan Saldırıyı Anlattı ​

Filistin Kalkınma ve Basın Özgürlüğü Merkezi (Meda), Koruyucu Güvenlik biriminin gazeteci ve araştırmacı Lara Semir Kenan’ı dün (1 Temmuz Pazar) Nablus’taki yürüyüşü takip ettiği sırada darp etmesini kınadı.

Koruyucu Güvenlik birimi görevlileri, Gazze Şeridi’ne uygulanan yaptırımları protesto için dün Nablus’ta düzenlenen gösteriye sert bir şekilde müdahale etti ve gazeteci Lara Semir Kenan’ın telefonuna el koyarak içindeki görüntüleri sildi.

Protesto yürüyüşünü takip ettiği sırada Koruyucu Güvenlik birimi görevlilerinin saldırısına uğrayan gazeteci Lara Semir Kenan, yaşadıklarını Meda’ya anlattı.

Filistin Kurtuluş Örgütü üyesi grupların çağrısıyla düzenlenecek yürüyüşü takip için Nablus kent merkezindeki Eş-Şuheda Meydanı’na gittiğini belirten Kenan, üzerinde büyük harflerle “Basın” yazan ve üyesi olduğu Gazeteciler Sendikası’nın amblemi bulunan bir yelek giydiğini söyledi.

Yürüyüşü takip ettiği sırada şahsen tanıdığı bir Koruyucu Güvenlik görevlisinin yanına yaklaşarak telefonunu almaya çalıştığını ve yüzüne “Çekmeyi bırak” diye bağırdığını belirten Kenan, bir başkasının dirseğiyle kendisine vurduğunu ve elinden telefonu almayı başardığını anlattı.

Gazeteci Lara Semir Kenan, bu sırada bir üçüncü kişinin saçından çektiğini ve bir başkasının da sol omuzuna vurduğunu, bütün bunlar olurken olay yerinde bulunan polislerin yaşananları seyretmekle yetindiğini ifade etti.

Kenan, iki saat sonra cep telefonunun kendisine iade edildiğini ve içindeki görüntülerin silinmiş olduğunu gördüğünü bildirdi.

Başa dön tuşu
Bugün 06 Ekim 2022 (21) içerik yüklenmiştir.