FilistinHaberlerOrtadoğu

Filistinlilerin Büyük Çoğunluğu Gazze Şeridi’ne Uygulanan Yaptırımlara Karşı ​

Avrupa Birliği tarafından finanse edilen ve merkezi Ramallah’ta bulunan Filistin Araştırma Merkezi’nin gerçekleştirdiği son anket, Filistinlilerin büyük çoğunluğunun Gazze Şeridi’ne uygulanan yaptırımlara ve yaptırımları protesto gösterilerinin bastırılmasına karşı olduğunu ortaya çıkardı.

Anket sonuçlarına göre Filistinlilerin yüzde 79’unun Filistin Yönetimi’nden memur maaşlarında kesinti yapmak ve verilen elektrik miktarını azaltmak gibi Gazze Şeridi’ne uygulanan yaptırımlara son vermesini istediği bildirildi.

Ankete katılanların sadece yüzde 17’si Gazze Şeridi’ne uygulanan yaptırımların ancak Hamas’ın Gazze Şeridi’nin kontrolünü tamamen teslim ettikten sonra kaldırılmasını istediğini söyledi.

Gazze Şeridi’ne uygulanan yaptırımların derhal kaldırılmasını isteyenlerin oranının Batı Yaka’da yüzde 83 iken Gazze Şeridi’nde ise yüzde 72 olduğu kaydedildi.

Ankete katılanların yüzde 81’inin Batı Yaka’da düzenlenen yaptırımları protesto gösterilerine güvenlik güçlerinin müdahalesine karşı olduğu ve yüzde 15’inin ise gösterilerin yasaklanmasını desteklediği belirtildi.

Anket sonuçlarına göre Filistin halkının yüzde 70’inin Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas ve hükümetinin Filistin Ulusal Konseyi’nin kararlarını uygulayacağına inanmadığı bildirildi.

Başa dön tuşu
Bugün 23 Şubat 2024 (22) içerik yüklenmiştir.