İslami Davet

Gambiya’da AB ve ECOWAS destekli güvenlik reformu süreci başlatıldı

13 Eylül 2017 14:25

Batı Afrika ülkesi Gambiya’da, Avrupa Birliği ile Batı Afrika Devletleri Topluluğu’nun desteğiyle güvenlik birimlerinde reform süreci başlatıldı.

Batı Afrika ülkesi Gambiya’da, Avrupa Birliği (AB) ile Batı Afrika Devletleri Topluluğu’nun (ECOWAS) desteğiyle güvenlik birimlerinde reform süreci başlatıldı.

Devlet Başkanı Adama Barrow yaptığı açıklamada, eski Devlet Başkanı Yahya Jammeh döneminden kalma güvenlik birimlerinin gözden geçirilerek reforma tabii tutulacağını belirtti.

Barrow, “Güvenlik birimleri çoğunlukla eski rejimi güçlendirmek için kullanılıyordu. Bazı birimler ise halka yönelik şiddeti arttırmak için kullanıldı.” ifadesini kullandı.

Önceki yönetim döneminde güvenlik kurumlarında görev yapanların muhaliflere yönelik baskı ve sindirme politikalarına dikkat çeken Barrow, güvenlik alanında yapılacak 18 aylık reform sürecinin demokrasiye katkı yapacağını kaydetti.

Gambiya İçişleri Bakanı Mai Fatty da güvenlik birimleri ile halk arasındaki ilişkilerin halen güvensizlik üzerine kurulu olduğunu söyledi.

Gambiya’da AB ve ECOWAS destekli güvenlik reformu süreci başlatıldı Konusuna Ait Etiketler

Yukarı Çık