Genel

Gazze Şeridi’ne uygulanan yaptırımların kaldırılmadığını hatırlatan​Hamas: Filistin Yönetimi Uzlaşı Konusunda Kararını Vermemiş Görünüyor

İslami Direniş Hareketi (Hamas), Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas’ın El-Hamdallah hükümeti aracılığıyla Gazze Şeridi’ne uyguladığı yaptırımların Filistin Yönetimi’nin ve hükümetin uzlaşı ve milli birlik yolunda yürümeye henüz karar vermediklerini gösterdiğini söyledi.

Hamas sözcülerinden Hazım Kasım dün akşam (5 Mart Pazartesi) konuyla ilgili bir açıklama yayınladı. Filistin Enformasyon Merkezi’ne ulaşan açıklamada, Gazze’ye uygulanan yaptırımların devam etmesinin Fetih hareketinin tek başına karar verme ve ortaklığı reddetme konusunda ısrar ettiğini gösterdiği belirtildi.

14 Haziran 2007’de tayin edilen memurların sözcüsü Arif Ebu Cerrad, El-Hamdallah hükümetinin memur maaşlarına yaptığı zamdan vazgeçtiğini ve onlarca memuru erken emekliliğe sevk ettiğini açıkladı.

Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas, geçen yıl Nisan ayında Gazze Şeridi’ni cezalandırmak için bir dizi yaptırımı devreye soktu.

Abbas’ın yaptırımları memur maaşlarında kesinti yapılması, Gazze Şeridi’ne verilen elektrik miktarının azaltılması, Gazze Şeridi dışında tedaviye sevkin durdurulması ve binlerce memurun emekliye sevk edilmesi şeklinde gerçekleşti.

Hamas’ın Gazze’deki Hükümet İdare Komitesi’ni feshetmesinin ardından Fetih ve Hamas hareketleri Kahire’de uzlaşı anlaşması imzalamalarına rağmen Filistin Yönetimi Gazze Şeridi’ne uyguladığı yaptırımları kaldırmadı.

Devamını oku at
https://turkish.palinfo.com/8950
@Copyright Filistin Enformasyon Merkezi

Başa dön tuşu
Kapalı