FilistinHaberlerOrtadoğu

Halid Meşal: Yüzyılın Anlaşması’nı Reddetmenin Güvenlik Sigortası Filistin Birliğidir ​

İslamî Direniş Hareketi (Hamas)’ın Siyasi Birimi eski Başkanı Halid Meşal, Yüzyılın Anlaşması’nı reddetmenin güvenlik sigortasının Filistinlilerin sağlayacağı konsensüs olduğunu söyledi.

Londra’da yayın yapan El-Hivar Televizyonunun kendisiyle yaptığı röportajda Meşal “Yüzyılın Anlaşması’nı reddetme konusunda Filistin’de hiçbir ihtilaf yoktur. İster içerde, ister dışarıda olsun, bütün Filistinliler Yüzyılın Anlaşması’na karşıdırlar” dedi.

Dün (16 Ağustos Perşembe) akşam geç saatlerde yayınlanan röportajda Meşal’e Yüzyılın Anlaşması’nı hızlandıran sebeplerin sorulması üzerine, Arap halkının kendi sorunlarıyla uğraşması, yiyeceği bir lokma ekmeği düşünmesi ve kendini savunmakla uğraşmasının bir neden olduğunu, Arapların iç sorunlarıyla uğraşmasının ise başka bir sebep olduğunu söyledi.

Başka nedenlerin de olduğunu hatırlatan Meşal, halkların değerlerini ve bağımsızlık arzularını hiçe sayan bir idarenin Amerika’da iş başında olmasının başka bir neden olduğunu ifade etti.

Halid Meşal, Filistin halkının işgal altında olmasına rağmen artık İsrail’in dengi haline geldiğini kaydetti.

Meşal röportajında, halkların büyük rolünün işgalciye darbe indirmekte yattığını belirterek, bunun için işgal altında da olsa silah ve füzelerini yapması gerektiğine dikkat çekti.

Filistin Yönetimi’nin Gazze’ye yönelik tutumuna da değinen Meşal “Filistin Yönetimi eski başkanı Yaser Arafat hayatta olsaydı safları birleştirip Gazze’yi de içine alacak bir birlik sağlardı” ifadesini kullandı.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Nisan 2024 (25) içerik yüklenmiştir.