İslami Davet

Halil El-Hayye Hamas’ın Mladenov’la Yaptığı Görüşme Hakkında Bilgi Verdi ​

6 Mart 2018 19:10

İslami Direniş Hareketi (Hamas) Siyasi Birimi üyesi Halil El-Hayye, Birleşmiş Milletler Ortadoğu Barış Süreci Özel Temsilcisi Nikolay Mladenov ile Hamas’ın Perşembe günü bir görüşme gerçekleştiğini açıkladı.

Filistin tv muhabirine ve gazetecilere yaptığı açıklamada görüşmenin ayrıntıları hakkında bilgi veren El-Hayye, Hamas’ın Birleşmiş Milletler’den uzlaşı anlaşması dosyalarının uygulanmasına gözcülük eden üçlü komiteye ortak olmasını istediğini söyledi.

El-Hayye, “Hiç kimsenin bahanesi kalmaması için komitenin dörtlü olmasını ve Birleşmiş Milletler’in de komiteye girmesini istedik” dedi.

Filistin uzlaşısının yavaş ilerlediğini kaydeden El-Hayye, ilerleme sağlanması için siyasi karar gerektiren teknik bazı konuların olduğunu ifade etti.

Hamas’ın uzlaşı anlaşmasının takibi için Hamas, Fetih ve Mısır’dan oluşan üçlü bir komite kurulması konusunda anlaştığını söyleyen El-Hayye, Hamas’ın uzlaşı anlaşmasını hükümetle değil Fetih’le yaptığını ve hükümetin sadece anlaşmayı uygulaması gerektiğini bildirdi.

Halil El-Hayye, Fetih’in ve Mahmud Abbas’ın uzlaşı anlaşmasının uygulanmasını görüşmek üzere Azzam El-Ahmed’i veya bir başkasını görevlendirmesini ümit ettiklerini açıkladı.

Yukarı Çık