FilistinHaberlerOrtadoğu

Hamas: Abbas’ın Yaptırımları Yüzyılın Anlaşmasının Uygulanmasına Hazırlık ​

İslami Direniş Hareketi (Hamas), Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas’ın Gazze Şeridi’ne uyguladığı cezai yaptırımların ve son olarak memur maaşlarını kesmesinin insani ve ahlaki değerlerden yoksun bir davranış olduğunu söyledi.

Hamas Hareketi bugün (23 Nisan Pazartesi) konuyla ilgili yayınladığı bildiride, yaptırımların devam etmesinin Filistin halkının toplumsal birliğine darbe vurduğunu ve bölünmüşlük halini kökleştirdiğini ifade etti.

Batı Yaka’nın Gazze Şeridi’nden ayrılmak istendiğine dikkat çeken Hamas, yaptırımların amacının Gazze ve Filistin davasıyla ilgili kapalı odalarda planlanan ve “Yüzyılın Anlaşması” adıyla bilinen projenin uygulanmasına zemin hazırlamak olduğunu belirtti.

Hamas, istisnasız tüm memurların taleplerini desteklediğini açıklayarak, Arap Birliği, İslam İşbirliği Teşkilatı, Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği’ni üzerlerine düşen sorumluluğu yerine getirmeye ve Gazze Şeridi’nde yaşayan iki milyon Filistinlinin hayatını kurtarmak üzere acilen müdahalede bulunmaya çağırdı.

Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas, geçen yıl 19 Nisan’da Gazze Şeridi’ne bir dizi yaptırım uygulanması kararı aldı.

Abbas Hamas’tan Gazze Şeridi’ndeki her şeyi teslim etmesini isterken, Gazze Şeridi’nde yaşayan Filistin Yönetimi memurlarının maaşlarının kesilmesinin de yaptırımlarla bağlantılı olduğu ifade ediliyor.

Başa dön tuşu
Bugün 16 Mayıs 2022 (20) içerik yüklenmiştir.