FilistinHaberlerOrtadoğu

Hamas ve İslami Cihad: Gazze Şeridi’nde Yeniden Ateşkes İçin Anlaşma Sağlandı ​

İslami Direniş Hareketi (Hamas) ve İslami Cihad Hareketi, bölgesel ve uluslararası güçlerin arabuluculuğuyla bu sabah (15 Temmuz Pazar) Gazze Şeridi’nde yeniden ateşkes haline dönülmesi konusunda anlaşma sağlandığını açıkladı.

Hamas sözcüsü Fevzi Berhum, gerginliğin başından bu yana çeşitli tarafların harcadığı çabaların ateşkese dönülmesi konusunda Mısır’ın çabasının başarılı olmasıyla taçlandığını söyledi.

İslami Cihad Hareketi Enformasyon Ofisi sorumlusu Davud Şihab da konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Mısır’ın talebi üzerine işgal ordusu saldırmadığı müddetçe sükunet haline geri dönülmesini kabul ettiklerini bildirdi.

Şihab, ateşkesin yeniden sağlanması için son iki saat içinde Mısırlı yetkililerle yoğun görüşmelerin yapıldığını ifade etti.

Mısır’ın ateşkesin yeniden sağlanması çabalarına olumlu cevap verdiklerini belirten Şihab, işgal güçlerinin anlaşmaya bağlı kalması halinde ateşkesin akşam 20:00’de başlayacağını söyledi.

Şihab, Filistin direnişinin işgalci düşmanın ihlallerine karşılık verme hakkı olduğuna dikkat çekti.

Dün sabah erken saatlerden itibaren işgal ordusu Gazze Şeridi’nin çeşitli bölgelerine 80’den fazla saldırı düzenledi.

El-Ketibe Meydanı’na bitişik kütüphaneye düzenlenen saldırıda iki çocuk şehit oldu ve 25 kişi yaralandı. Saldırılarda El-Ketibe Camii, Filistin Sağlık Bakanlığı’na bağlı ilkyardım merkezi ve birçok binada da maddi hasar meydana geldi.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Eylül 2022 (18) içerik yüklenmiştir.