FilistinHaberlerOrtadoğu

Hamas’ın Kahire’deki Heyetine Hareketin Üç Lideri Daha Katıldı ​

13 gündür Mısır’ın başkenti Kahire’de bulunan ve başta uzlaşı olmak üzere Filistin sahasındaki önemli dosyaları yetkililerle görüşen Hamas heyetine hareketin Siyasi Birimi üyesi üç lideri daha katıldı.

Hamas’ın enformasyon dairesi üyesi Tahir En-Nunu yapığı açıklamada, Hamas’ın başkan yardımcısı Şeyh Salih El-Âruri, dış bölge başkanı Dr. Mahir Salah ve Siyasi Birim üyesi Zahir Cebbarin on günden fazla süredir Kahire’de bulunan ilk defa bu kadar uzun bir ziyaret gerçekleştiren Hamas heyetine katılmak için Mısır’a gittiklerini belirtti.

13 gün önce başta uzlaşı dosyası olmak üzere, Gazze ambargosu, ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü işgal rejiminin başkenti kabul etme ve büyükelçilik binasını Kudüs’e taşıma kararı ve Filistin uzlaşısı gibi Filistin konusundaki önemli dosyaları görüşmek üzere Mısır’ın başkenti Kahire’ye giden İsmail Heniyye başkanlığındaki Hamas heyetine geçen hafta Pazar günü hareketin Siyasi Birimi üyesi Musa Ebu Merzuk, İzzet Er-Reşak ve Muhammed Nasr da iştirak etmişti.

Hamas hareketi üst düzey liderlerinin Kahire’ye yaptıkları en uzun ziyarette, heyet Mısır İstihbarat Bakanı ve Mısırlı yetkililerin yanında siyasi parti temsilcileriyle, sendika ve sivil toplum kuruluşları başkanlarıyla da bir araya geldiler.

Hamas Siyasi Birimi üyesi Halil El-Hayye ziyaretle ilgili daha önce yaptığı açıklamada, heyetin ziyaretinde Filistin davasıyla ilgili gelişmelerle, Gazze’deki insani durumu, uzlaşı ve ikili işbirliğini görüşeceğini ifade etmişti. 

Başa dön tuşu
Bugün 21 Ocak 2022 (23) içerik yüklenmiştir.