FilistinHaberlerOrtadoğu

Hayfa’da Gazze’ye Destek İçin Yapılan Gösteride Çok Sayıda Kişi Tutuklandı ​

İşgal altındaki Hayfa kentinde, Nekbe’nin yıldönümünü anmak, Gazze’de işlenen katliamı ve Amerika’nın elçiliğini Kudüs’e taşımasını protesto etmek için yapılan gösteriye sert müdahale eden işgal güçleriyle Filistinliler arasında çatışmaların yaşandığı belirtildi.

Dün (18 Mayıs Cuma) akşam saatlerinde yapılan gösteriye sert müdahale eden işgal güçleri aralarında çocukların da olduğu birkaç kişinin yaralanmasına neden olurken, şimdiye kadar isimleri belirlenen 18 kişiyi de tutukladılar.

Göstericiler kuşatmanın kaldırılmasını ve işgalin sonlandırılmasını isteyip, Dönüş Yürüyüşü’ne destek sloganları attılar. İşgalcinin Gazze’de barışçıl gösteri düzenleyen halka karşı katliam yapmalarını da kınadılar.

İşgal güçleri, göstericileri abluka altına alıp giriş ve çıkışlara izin vermezken, olayları gözlemeye çalışan bir gazeteciyi de tartaklayıp gözlüğünü kırdılar.

Kaynaklar işgal güçlerinin gösteriye katılan işgal rejimi parlamentosu Knesset üyesi Cemal Zehalika ve Hanin Zuabi’ye de saldırdıklarını belirttiler.

İşgal üçleri, Büyük Dönüş Yürüyüşü’nün başladığı 30 Mart’tan şimdiye kadar 12’si çocuk 118 kişiyi şehit etti 12 binden fazla kişiyi de yaraladılar.

Başa dön tuşu
Bugün 23 Mayıs 2022 (6) içerik yüklenmiştir.