İslami Davet

İAEK sözcüsü Kemalvendi: İran 48 saatten daha az bir sürede %20’lik uranyum zenginleştirmeyi devreye sokabilir

5 Mart 2018 11:42

İran Atom Enerjisi Kurumu İAEK sözcüsü, Amerika’nın KOEP’ten çıkması durumunda İran İslam cumhuriyetinin alacağı önlemleri hatırlatarak, İran’ın 48 saatten daha az bir zaman diliminde tekrar %20’lik uranyumu zenginleştirme çalışmalarını devreye sokabileceğini bildirdi.

Dün akşam el-Alem televizyonuna çıkan İran Atom Enerjisi Kurumu İAEK sözcüsü Behruz Kemalvendi, Donald Trump’ın Amerika’Da iktidara geldiği gündem beri KOEP nükleer anlaşmasının zayıfladığını belirterek, Amerika’nın bu anlaşmadan çıkması durumunda İran’ın uranyum zenginleştirme miktarı ve seviyesi, santrifüjlerin sayısı ve diğer hususlar konusunda hızlı hareket edebilecek kabiliyette olduğunu bildirdi.

Uluslararası ATom Enerjisi Ajansı UAEA’nın 10. kez İran’ın nükleer anlaşmaya bağlı kaldığını ve sorumluluklarını yerine getirdiğini teyit etmesine de değinen Kemalvendi, İran’ın mevcut anlaşma uyarınca kendi sorumluluğunu yerine getirdiğini söyledi.

KOEP’le ilgili Amerika’nın tutum ve siyasetlerinin bizzat Amerika’nın kendisinin siyasi inzivaya itilmesine sebep olduğunu belirten İran Atom Enerjisi Kurumu İAEK sözcüsü, Avrupa ülkelerinin hemen hemen tümünün Trump’ın KOEP siyasetini eleştirerek KOEP’e destek verdiklerini belirtti.

Avrupalıların İran’ın füze meselesiyle ilgili görüşmek istemelerine de değinen Kemalvendi, Avrupa’nın Amerika’nın baskısı altında bu meseleleri gündeme getirdiğini söyledi.

Yukarı Çık