FilistinHaberlerOrtadoğu

İdari hapis cezasını protesto eden​Esir Bilal Ziyab 9 Gün Önce Başladığı Açlık Grevini Sürdürüyor

Filistin Esirler ve Özgürlüğe Kavuşanlar Heyeti, Cenin’e bağlı Kefer Er-Rai beldesi sakinlerinden esir Bilal Ziyab’ın idari hapis cezasını protesto için dokuz gün önce başladığı açlık grevini sürdürdüğünü açıkladı.

Heyet avukatlarından Kerem Acve, esir Bilal Ziyab’ın oldukça zor şartlarda yaşam sürdüğünü, Pazar günü En-Nakab Cezaevi’nden Askalan Cezaevi hücrelerine nakledildiğini söyledi.

Esir Bilal Ziyab’ın tutulduğu hücrenin çok dar olduğunu belirten Acve, açlık grevindeki esirden üzerindeki elbiselerin dışındaki diğer elbiselerin alındığını ve yanında tek bir battaniye bırakıldığını ifade etti.

Hücrede rutubet, pislik ve haşerat dolu olduğunu kaydeden Acve, esir Bilal Ziyab’ın bitkin bir halde bulunduğunu, baş ağrısı, ateş, boğazında kuruma, karın ağrısı ve eklemlerinde ağrı olduğunu söyledi.

Avukat Acve, açlık grevindeki esirin sağlık durumunun sürekli kötüye gittiğini, cezaevi revirine gitmeyi ve sağlık kontrolünden geçmeyi reddettiğini belirtti.

Esirler ve Özgürlüğe Kavuşanlar Heyeti avukatı, açlık grevindeki Filistinli esirin idari hapis cezası iptal edilinceye kadar açlık grevine son vermemekte kararlı olduğunu bildirdi

Başa dön tuşu
Kapalı