İslami Davet

İmam Humeyni(ra), kadınlara şahsiyet kazandırdı

Hz. Zehra (s.a) Üniversitesi İlmi Heyet Üyesi: “İmam Humeyni’nin (r.a) en büyük yeniliği kadınlara şahsiyet kazandırmasıydı” dedi.

Hz. Zehra (s.a) Üniversitesi ilmi heyet üyesi Masume Zuheyri, 3 Haziran’da kadınlar konusunda var olan iki değişik görüşe değinerek: “Bu iki görüşün değişmesi, İmam Humeyni’nin (r.a) kadın toplumuna yapmış olduğu en büyük hizmetti. Kadınlar insanlık şahsiyetlerini kazanmalarıyla toplumda yerlerini aldılar” dedi.

Zuheyri, toplumun değişik kısımlarında kadınların etkilerine olan İmam Humeyni’nin (r.a) itikadına değinerek: “İslam öğretileri esasıyla İmam Humeyni (r.a), kadınların toplumdaki yerini din açısından açıklayarak, uygulamayı başarmıştır” dedi.

Zuheyri, İmam Humeyni’nin (r.a), İslam inkılâbının gerçekleşmesinde kadınların rolünün sürekli olarak ileri olduğuna inandığını açıklayarak: “Kadınlar, değişik alanlarda etkili olmalarının yanında, muhalif cinsleri üzerinde de etkili olmalıdırlar” dedi.

Şehit Bint-ül Huda Medresesi kadınlar bölümü müdürü, İslam İnkılâbının kurucusu ve yüce Rehberlik makamının toplum ve kültür alanlarında kadınların makam ve rolü konusundaki görüşlerine değinerek: “Bu fikir inkılâbı İran’ın coğrafi sınırları ve İranlı kadınlarla sınırlı değildir. İmam Humeyni’nin (r.a) görüşleri, ilmi örnek unvanıyla bütün dünya ve Müslüman kadınlara açıklanabilir” dedi.

İmam Humeyni(ra), kadınlara şahsiyet kazandırdı Konusuna Ait Etiketler

Yukarı Çık