AvrupaHaberlerİranOrtadoğu

İngiliz bakan, “İran’ın işi tamamdır!” demiş

Cumhurbaşkanı Dr Ahmedinejad, İngiltere Dışişleri bakanının “bu defa İran’ın işini halledeceğiz, her şeyi inceden inceye hesapladık!” dediğini ifşa etti. Bu ifşaata İngilizlerin nasıl tepki vereceği merak ediliyor.

Tahran Cuma namazı hutbelerinden önce konuşmacı olarak halka hitaben önemli açıklamalarda bulunan cumhurbaşkanı Ahmedinejad, İran’da son cumhurbaşkanlığı seçimleri ile ilgili süreç hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu.

İran milleti ve İslam aleminin mübarek ramazan ayını kutladıktan sonra Ahmedinejad, İran’da seçimlerin dünyadaki yapılan yaygın seçimlerin aksine bir şov veya gösteri olmadığını, İran’da seçimlerin asil bir hareket olduğunu ve halkın katılımı ile inkılapçı ve İslami nizamın değerlerinin sürdürülmesi için gerekli olduğunu vurguladı.

Bazı çevrelerin İslamiyet ve Cumhuriyet’i bir birinden ayırmaya çalıştığını, son seçimlerin yüzde 85’lik katılım ve cumhurbaşkanına 25 milyon oy verilmesi bakımından İran tarihinde bir dönüm noktasını oluşturduğu kaydetti.

Ahmedinejad bu seçimlerin düşmanların planlarını altüst ettiğini ve nizamın krizleri yenmekteki yeteneğini sergilediğini, düşmanların bu seçimde iki konudan öfkelendiğini, birincisi İran milletinin seçimlere katılımı ile sergilediği azamet ve ikincisi bir kez daha bu milletin İslam İnkılabının nurani yolunu seçmeleri ve rahmetli İmam, Rehber ve İslam İnkılabına vefakarlığını gözler önüne sermesi olduğunu ifade etti.

Ahmedinejad sözlerini şöyle sürdürdü: Bu seçimlerde düşmanlar para, medya ve uzmanları ile dünyanın diğer yörelerinde yaptıkları kadife devrimler gibi sözde İran’ın işini bitireceklerini düşünüyordu. Bu bağlamda bir dost ülkenin dışişleri bakanı bana şöyle anlattı: Tek dişi kalmış köhne sömürgeci (İngiltere) dışişleri bakanına “neden İran’ın iç işlerine karışıyorsunuz?”, diye sorduğumda bana “bu kez İran’ın işini bitireceğiz” dedi.

Ona ,”Sanırım siz İran’ın inkılabını, Rehberini ve İran milletini hala tanıyamamışsınız!” dediğimde, “Hayır! Bu kez her şeyi hesapladık, artık İran’ın işi tamamdır!” şeklinde cevap verdi.

Ahmedinejad konuşmasının devamında “Bu kez de düşman, İran milletinden öyle bir tokat yedi ki seçimlerden bu yana iki ay geçmesine rağmen hala bu tokadın şaşkınlığını yaşıyor! Öyle afallamışlar ki evlerinin yolunu bulamıyorlar.” diyerek, bu ilahi yardımlarından dolayı Yüce Allah’a şükrettiğini belirtip bütün İslam dünyasının Ramazan-ı Şerifini kutladı.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.