HaberlerIrakOrtadoğu

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi, memur maaşlarının ödenmesini istedi

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi, Irak hükümetinden havalimanlarının yeniden açılmasını ve memur maaşlarının Bağdat merkezi hükümeti tarafından ödenmesini istedi.

Fars haber ajansına göre, Irak kürt bölgesel yönetim başkanı Kobad Talabani, yaptığı açıklamada, Erbil yönetiminin havalimanları konusunda taahhütlerini yerine getirdiğini belirterek Irak hükümeti ve başbakanı İbadi’den kendilerine verilen sözlerin yerine getirilmesini beklediklerini ve bu doğrultuda memur maaşlarının ödenmesini umduklarını söyledi.

Irak Başbakanı İbadi, 5 gün önce yaptığı açıklamada “IKBY’deki memur maaşları 21 Mart Nevruz Bayramı öncesi ödenecek ancak listeler üzerindeki detaylı incelemeler devam ediyor. Havalimanları konusunda son aşamaya gelindi ve inşallah kısa süre içerisinde açılacak.” dedi.

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, “Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’ndeki (IKBY) memur maaşlarının 21 Mart’taki Nevruz Bayramı öncesi ödeneceğini, bölgedeki havalimanlarının uluslararası seferlere açılması konusunda da son aşamaya gelindiğini ve kısa süre içinde açılacağını” duyurdu.

IKBY’deki maaşların ödenme sisteminin Irak’ın geneline göre farklılık gösterdiğini dile getiren İbadi, bölgesel yönetimdeki memurların sayısı hakkında ellerinde bilgi olmadığını kaydetti.

Irak merkezi hükümeti tarafından 29 Eylül 2017’de uluslararası uçak seferlerine kapatılan Erbil ve Süleymaniye havalimanlarına da değinen İbadi, “Bu, herhangi bir cezalandırma veya intikam değil ancak anayasanın uygulamaya konulmasıdır.” dedi.

Kapalı