İslami Davet

Irak’ta İran’ın zaferi kesinleşiyor

29 Mayıs 2008 16:53

Stokholm’da gerçekleştirilecek Irak’ın Durumu adlı bir konferans hakkında yorum yapan bir İsveç gazetesi, bunun İran için bir zafer olduğunu yazdı.

İsveç’in en ünlü gazetelerinden olan Dagens Nyheter gazetesi, 28 Mayıs günü sabah sayısında İran ve Amerika’nın Dışişleri Bakanları’nın fotoğraflarını Irak haritasinin iki tarafında basarak, İran ve Amerika’nın Irak konferansı’ndaki önemli rollerine değindi.

Irak savaşında İran’ın zaferle galip geldiğini ifade eden gazete, Amerika’nın Irak’taki İran’ın nüfuzunu kesmek için çabaladığını ve iki ülke arasında çatlağın devam edildiğini ama İran ve arkadaşlarının durumunun ABD’den daha da iyiye gittiğini yazmiştir.

Siyasi kaynaklara dayanarak, bu konferansta Menuçehr Mutteki ve Condaliza Rice arasında bir görüşmenin gerçekleşmesinin imkansız olduğunu dikkat çeken Dagens Nyheter, söz konusu konferansta bu konunun en sıcak konu olduğunu yazmıştır.

Washington Uluslararası Stratejik Araştırmalar Merkezinde uzman olan Jon Alterman, ” Aslında bu konferansta hiçbir taraf görüşmeye yana değildir ve Irak savaşında Amerika değil İran zafere ulaşmış durumdadır ve onun meyvesini biçmektedir”dedi.

Yukarı Çık