İslami Davet

İran-Avrupa ticaret bankası kuruldu

29 Mayıs 2008 16:31

İran İslam Cumhuriyetinde Merkez Bankası Başkanının da katıldığı törenle İran-Avrupa Ticaret Bankası adıyla ilk yabancı bankanın kuruluşu gerçekleşti.

İran-Avrupa Ticaret Bankası Yönetim Kurulu Başkanı ve Banka Genel Müdürü Siyavuş Nakşine, İran’ın ilk yabancı bankasının döviz işlemleri yapacağını ve özellikle avro kullanılan Avrupa ülkelerine en geç 24 saat içinde avro transferi gerçekleştireceğini, ayrıca İran yasaları çerçevesinde her türlü ihracat ve ithalata dair işlemlerin banka aracılığıyla yürütülebileceğini açıkladı.

İran’da kurulan ilk yabancı banka unvanına sahip olan İran-Avrupa Ticaret Bankası Avrupa bankacılık kanunları çerçevesinde faaliyet gösterecek ve her türlü hesap açımı, yerli ve yabancı ödemeler, krediler, tahvil ve bono işlemleri, döviz alış-satışı, kredi kartları gibi alanlarda faaliyette bulunacak.

İran’da kurulan ilk yabancı bankayla beraber İran’da bankacılık alanında köklü değişikliklerin hayata geçmeye başladığı ve yeni bankacılık sisteminin de rekabete dayalı hale getirildiği ve bankacılık işlemleriyle müşteri memnuniyeti esaslı faaliyetlerin başladığı vurgulandı.

Yukarı Çık