İslami Davet

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, Pakistan’da

12 Mart 2018 13:25

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, 3 günlük resmi bir ziyaret için geldiği Pakistan’da temaslarına başladı.

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif’in Pakistan’daki temasları başladı.

İran Dışişleri Bakanı Zarif, Pakistan Dışişleri Bakanı Hoca Muhammed Asıf ile biraraya gelerek, ikili konular ve bölgesel meseleleri masaya yatırdı.

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif’in Pakistan ziyareti kapsamında, bu ülkenin Dışişleri Bakanı ile ortak iş forumuna da katıldı.

İslamabad’da gerçekleşen ortak iş forumundan konuşan Zarif, “Petrol, doğalgaz ve elektrik de dahil olmak üzere Pakistan’ın enerj ihtiyaçlarını en kısa zamanda karşılayabilmek için hazırız” dedi.

Zarif, Pakistan’ın son 10 ay içinde ihracat alanında sekizinci hedef ülke haline geldiğini belirterek, özel sektörlerden oluşan bir ticari heyetin bu ülkede bulunması, İran’ın kardeş ülke Pakistan ile yakın ilişkilerini daha fazla geliştirmek istediğini göstermektedir” ifadesini kullandı.

Zarif ilaveten, İran-Pakistan arasındaki ticaret hacminde belirlenen 5 milyar dolarlık hedefe işaret ederek, bu hedefe ulaşmak için iki tarafın çok daha çalışmaları gerektiğini söyledi.

“İran ve Pakistan’ın ticaret hacmi iki ülkenin kapasitesi açısından ivme kazanmasına rağmen daha fazla büyümesi gerektiğine inanıyorum” diyen Zarif, iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi yönünde en önemli önceliğin bankacılık işbirliği olması gerektiğini ifade etti.

Bakan Zarif, sözlerine şöyle devam etti: İran, Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru (CPEC) planı dahil olmak üzere, son yıllarda çeşitli krizler ve felaketlerle başbaşa kalan bölgedeki halkların refahını arttıracak herhangi bir plana katılmaya kararlıdır.

Bunlara ilave olarak Muhammed Cevad Zarif, “İran, Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru’nu bölgede sahip olduğu jeostratejik konumu vasıtasıyla Orta Asya, Rusya ve Avrupa’daki geniş çaplı piyasaya bağlayabilir” şeklinde konuştu.

İran Dışişleri Bakanı Zarif, dün gece de İslamabad’a inişinde muhabirlere yaptığı açıklamada, İran’ın Pakistan’la bankacılık, tercihli gümrük tarifesinin kolaylaştırılması, iki ülke arasında sert ticaret gibi bir çok konuyu görüşeceğini söyledi.

İran Dışişleri Bakanı Pakistan ziyaretinden hedefine de işaretle, Pakistan’ın İran’ın yakın komşusu ve dostu olduğunu belirterek İran’ın Pakistan’la ilişkilere özel önem verdiğini söyledi.

Zarif, iki ülke arasında son yıllarda ticari ve iktisadi ilişkilerin gelişmesine rağmen eldeki rakamların istenilen düzeyde olmadığını zira iki ülkenin potansiyelin mevcut ilişkilerin çok daha üstünde olduğunu söyledi.

İran dışişleri bakanı, iki ülke arasında siyasi ilişkiler seviyesinin çok iyi düzeyde olduğunu da hatırlattı.

Zarif’e 3 günlük Pakistan ziyaretinde İran’dan siyasi ve ticari üst düzey bir heyet eşlik ediyor.

Yukarı Çık