FilistinHaberlerOrtadoğu

İşgal güçleri Beytlaham’ın Husan köyünde iki ayda 30 çocuğu tutukladı

Esirler ve Özgürlüğüne Kavuşanlar Bakanlığı yaptığı açıklamada, Siyonist işgal ordusunun baskı ve tutuklamaları sonucu Batı Yaka’nın Beytlaham şehrine bağlı Husan köyünün adeta felaket yaşadığını belirterek, işgal güçlerinin Haziran ve Temmuz ayında köyde özellikle çocukları hedef aldığını ifade etti.

Köyle ilgili olarak bugün (09 Temmuz Cumartesi) yayınladığı raporda bakanlık, işgal güçlerinin bu süre içinde işgal askerlerine taş attıkları iddiasıyla 30 çocuğu tutukladığını ve çocukların çok ağır bir sorgudan geçtiklerini belirtti.

Atsiyon Cezaevi’ne konulan Filistinli çocuklarla görüşen Esirler Bakanlığı’nın avukatı Hüseyin Eş-Şeyh şunları söyledi: “Çocukların tümü gece yapılan insanlık dışı baskınlarda vahşi bir şekilde tutuklandı. Evleri basan işgal güçleri önce bütün aile fertlerini bir odaya kapatıp, terör havası içinde evi aradıktan sonra ev sakinlerinden dışarı çıkmalarını istiyor.”

Hüseyin Eş-Şeyh sözlerini şöyle sürdürdü: “Görüştüğüm çocuklar bana tutuklanma esnasında ve sorguda dayak ve işkence gördüklerini söyledi. Elleri ve ayakları bağlı iken geçirdikleri sorgu faslının ardından anlamadıkları metinlere imza atmaya zorlandıklarını ifade ettiler.”

Abdulvehhab Hamamire adındaki çocuk ise, tutuklanırken ve ifadesi alınırken işgal askerlerinin ellerindeki sopa ve silah dipçikleriyle kendisine dayak attıklarını belirterek, dayağın ve işkencenin hâlâ bedeninde izleri olduğunu söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 07 Ağustos 2022 (42) içerik yüklenmiştir.