FilistinHaberlerOrtadoğu

İşgalciler Mayıs Ayında Kutsal Mekanlara Yönelik 128 İhlal Gerçekleştirdi ​

Filistin Yönetimi’ne bağlı Vakıflar Bakanlığı tarafından yayınlanan resmi raporda, işgal güçlerinin ve Yahudi yerleşimcilerin Mayıs ayında Batı Yaka ve Kudüs’te kutsal mekanlara yönelik 128 ihlal gerçekleştirdiği bildirildi.

Bakanlık, bugün (3 Haziran Pazar) konuyla ilgili yayınladığı raporda, işgal hükümetinin Mescid-i Aksa’nın altındaki kazı çalışmalarının finanse edilmesi için bir dizi projeyi onayladığını söyledi.

Raporda ayrıca, işgal rejiminin Kudüs’ün Yahudileştirilmesi için dev bir bütçe tahsis ettiği ve Mescid-i Aksa’ya bitişik tarihi Babu’r-Rahme Mezarlığı’nın bir kısmına el koyduğu kaydedildi.

Raporda, işgal yönetiminin Mayıs ayında El-Halil kentindeki İbrahim El-Halil Camii’nde ezan okunmasını 47 kez engellediği ve caminin içinde müzikli tören düzenlediği bildirildi.

Filistin Vakıflar Bakanlığı, Mescid-i Aksa bekçilerine yönelik baskıların geçen ay da devam ettiğini, bekçilerden bazılarının kısa süreli gözaltına alındığını ve Mescid-i Aksa’dan uzaklaştırma cezasıyla cezalandırıldığını ifade etti.

Bakanlık, ABD Büyükelçiliği’nin Kudüs’e taşınmasını, Kudüs’ün tarihi surlarına Amerikan ve İsrail bayrakları yansıtılmasını, Amerikan Büyükelçisine Kudüs’ü Mescid-i Aksa’sız gösteren bir tablo hediye edilmesini kınadı.

Başa dön tuşu
Bugün 26 Eylül 2023 (40) içerik yüklenmiştir.